Czy Sildenafil pomaga na przedwczesny wytrysk?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

sildenafil a przedwczesny wytrysk

Prawie 40% mężczyzn zmaga się z przedwczesnym wytryskiem w pewnym momencie życia, co czyni go jednym z najczęstszych męskich problemów seksualnych.

Przedwczesny wytrysk może być trudnym doświadczeniem wpływającym na wiele rzeczy, od pewności siebie po samo zainteresowanie seksem. Pracownicy służby zdrowia mogą przepisać SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – leki powszechnie stosowane w leczeniu depresji) w leczeniu nawracających przypadków przedwczesnego wytrysku.

W tej chwili nie ma jednoznacznych dowodów na to, że sildenafil zatrzymuje przedwczesny wytrysk tak jak w przypadku leków antydepresyjnych. Jednak badania pokazują, że sildenafil ma kilka efektów, które mogą być przydatne w leczeniu przedwczesnego wytrysku i ogólnej poprawie sprawności seksualnej.

Poniżej przeanalizowaliśmy badania naukowe dotyczące sildenafilu jako potencjalnego leczenia przedwczesnego wytrysku. Jeśli przedwczesny wytrysk dopadł również i Ciebie, poniższe dane mogą być pomocne w znalezieniu długoterminowego rozwiązania, które wydłuży czas do wytrysku i złagodzi objawy tego nieprzyjemnego problemu.

Sildenafil i przedwczesny wytrysk – dane z oficjalnych badań

Sildenafil, który pierwotnie został zaprojektowany jako lek na nadciśnienie, jest najbardziej znany jako aktywny składnik leku Viagra.

W rezultacie większość badań naukowych nad sildenafilem koncentruje się na jego zaletach w leczeniu zaburzeń erekcji.

Na szczęście istnieją dwa badania sildenafilu jako możliwego leczenia przedwczesnego wytrysku, z których oba zapewniają nieco inne wyniki.

W pierwszym badaniu 180 mężczyzn z pierwotnym przedwczesnym wytryskiem podzielono na trzy grupy.  Pierwsza grupa A była leczona sildenafilem w dawce 50 mg, podczas gdy grupa B otrzymywała 20 mg paroksetyny, antydepresanta powszechnie stosowanego w leczeniu przedwczesnego wytrysku.

Osoby z trzeciej grupy C nie otrzymywały żadnych leków, ale poinstruowano ich, aby stosowali technikę ściskania w celu zmniejszenia wrażliwości podczas seksu.

Po sześciu miesiącach badacze powrócili do uczestników badania. Osoby z grupy A rzeczywiście znacznie ograniczyły przedwczesny wytrysk.

Osoby z grupy A częściej uprawiały seks, co sugeruje, że wpływ leku na przedwczesny wytrysk zwiększał także pewność siebie i zainteresowanie seksualnością.

Badanie wykazało, że sildenafil jest „bardzo skuteczny i bezpieczny w leczeniu przedwczesnego wytrysku”, o „znacznie większej skuteczności niż paroksetyna i technika ściskowa” [1].

W drugim badaniu mężczyznom w wieku 18-65 lat ze zdiagnozowanym przedwczesnym wytryskiem podawano sildenafil w kontrolowanym placebo, podwójnie ślepej próbie. Mężczyznom z grupy sildenafilu poinstruowano, żeby stosowali lek przez 8 tygodni.

Po upływie okresu próbnego mężczyźni w grupie sildenafilu doświadczyli wzrostu czasu opóźnienia wytrysku i poprawy czasu opóźnienia wytrysku stymulacji wibrotaktycznej w porównaniu z grupą placebo [2].

Warto zaznaczyć, że chociaż te wyniki uległy poprawie, żadne z nich nie były istotne statystycznie.

Mężczyźni w grupie sildenafilu zgłaszali również znaczny wzrost kontroli wytrysku, pewności wytrysku i ogólnej satysfakcji seksualnej. Mieli również krótszy czas refrakcji (czas potrzebny do rozwinięcia erekcji po raz drugi po wytrysku).

Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że sildenafil „zwiększył pewność siebie, poczucie kontroli wytrysku i ogólną satysfakcję seksualną” w porównaniu z placebo, a także skrócił czas refrakcji wymagany do osiągnięcia kolejnej erekcji.

Podsumowanie

Chociaż nie ma wielu badań nad sildenafilem jako lekiem na przedwczesny wytrysk, to dostępne badania pokazujące obiecujące wyniki.

Sildenafil zwiększa międzypochwowy czas opóźnienia wytrysku i satysfakcję seksualną, co oznacza, że może potencjalnie pomóc Ci cieszyć się długim stosunkiem i bardziej udanym seksem.

W obu badaniach, które przedstawiłem w artykule mężczyźni, którzy stosowali sildenafil, zgłaszali również wyższy poziom pewności siebie. Jest to bardzo dobry znak, ponieważ spadek zainteresowania seksem i zmniejszenie pewności seksualnej są częstymi skutkami przedwczesnego wytrysku.

Jednak warto również zauważyć, że należy przeprowadzić znacznie więcej badań, zanim cokolwiek będzie można powiedzieć ostatecznie.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż sildenafil może nie być przeznaczony do leczenia przedwczesnego wytrysku, może być skuteczny. Jeśli często doświadczasz przedwczesnego wytrysku i uważasz, że sildenafil może Ci pomóc, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.