Czy witaminy działają na potencję? Możesz się zaskoczyć

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

czy witaminy działają na potencję

Zaburzenia erekcji są często spowodowane takimi czynnikami jak cukrzyca, choroby serca czy zaburzenia snu. Możesz pomyśleć, że witaminy poprawiające zdrowie mogą w jakikolwiek sposób pomóc, ale mimo tego, że zazwyczaj zdrowsi mężczyźni rzadziej borykają się z zaburzeniami erekcji, to istnieje niewiele dowodów sugerujących, że witaminy mogą leczyć zaburzenia erekcji.

Brak mocnych dowodów naukowych, że suplementacja witaminami może poprawić erekcję, nie powstrzymuje firm przed sprzedażą witamin, suplementów ziołowych i innych produktów z obietnicą, że rozwiążą problem słabej erekcji. Zaburzenia erekcji można leczyć lekami na receptę lub procedurami medycznymi, dlatego uważaj, aby nie dać się ponieść pustym obietnicom producentów suplementów diety.

Mając to na uwadze, dostarczanie odpowiedniej ilości witamin, zarówno w diecie, jak i za pomocą suplementów, jest bardzo korzystne. Poprawa ogólnego stanu zdrowia to jeden z kroków w kierunku zadbania o swoją sprawność seksualną.

Niedobór witamin a zaburzenia erekcji

Nie zostało naukowo udowodnione, że przyjmowanie witamin może skutecznie leczyć zaburzenia erekcji. Istnieją jednak pewne powiązania między witaminami a zdrowiem seksualnym.

Uzyskanie wystarczającej ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych w diecie jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Jeśli masz jakiś niedobór, na przykład niski poziom witaminy D, dobrym pomysłem może być przyjmowanie suplementów witaminowych.

Porozmawiaj najpierw ze swoim lekarzem o przyjmowaniu witamin i innych suplementów. Jeśli zażywasz pewne leki, być może będziesz musiał uważać na przyjmowanie dużych dawek witamin. Nadmiar czegokolwiek, nawet tak zdrowego, jak witaminy, może powodować problemy zdrowotne.

Witamina C

Witamina C pomaga poprawić przepływ krwi, który wpływa na potencję, więc ta witamina może pomóc w funkcjonowaniu seksualnym. Witamina C nie może być magazynowana w organizmie, więc każdego dnia musisz spożywać wystarczającą ilość pokarmów bogatych w ten składnik. Dobre źródła witaminy C to:

 • Owoce cytrysowe,
 • Ananas,
 • Melony,
 • Jagody,
 • Pomidory,
 • Papaja,
 • Brokuły,
 • Szpinak.

Witamina D

Badanie w Journal of Sexual Medicine wykazało, że duży procent mężczyzn z zaburzeniami erekcji ma również niski poziom witaminy D. Jeśli cierpisz na zaburzenia erekcji, możesz sprawdzić swój poziom tej witaminy. Pozostałe objawy niskiego poziomu witaminy D mogą być trudne do zauważenia. Jeśli jednak masz naprawdę niski poziom witaminy D, możesz odczuwać ból kości lub osłabienie mięśni. Poziom witaminy D można sprawdzić za pomocą prostego badania krwi, a u większości osób skorygować go za pomocą suplementów diety.

Domowe sposoby

Możesz poprawić swoją sprawność seksualną wprowadzając pewne zmiany w stylu życia. Te czynniki mogą mieć wpływ na Twoje zaburzenia erekcji:

 • Otyłość,
 • Stres,
 • Palenie.

Otyłość może wpływać na krążenie. Regularne ćwiczenia mogą być jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić w leczeniu zaburzeń erekcji. Nie tylko poprawiają krążenie, ale także pomagają zrzucić zbędne kilogramy i zmniejszyć stres.

Podobne: Jak poprawić erekcję? 8 domowych sposobów na potencję!

Stres jest w rzeczywistości częstym czynnikiem prowadzącym do zaburzeń erekcji. Martwienie się o pieniądze, pracę i inne codzienne problemy może hamować sprawność seksualną. Twoja reakcja seksualna zaczyna się od sygnałów z mózgu, ale stres czy niepokój przeszkadzają Twojemu mózgowi, sygnalizując reszcie ciała, że nadszedł czas na stosunek seksualny.

Palenie szkodzi naczyniom krwionośnym w całym ciele. Ponieważ sprawny przepływ krwi do penisa jest niezbędny do erekcji, powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać optymalną pracę naczyń krwionośnych.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli zaburzenia erekcji nadal stanowią problem nawet po wprowadzeniu pewnych zmian w stylu życia, porozmawiaj z lekarzem. Zaburzenia erekcji to dla mężczyzn niewygodny temat do dyskusji, ale w większości przypadków można się go pozbyć, dlatego nie ma powodu, aby unikać uzyskania specjalistycznej pomocy. Lekarze codziennie spotykają się z pacjentami z powodu zaburzeń erekcji, więc jesteś po prostu jednym z milionów mężczyzn borykających się z tą powszechną chorobą.

Zaburzenia erekcji mogą być również objawem innych problemów, takich jak choroby układu krążenia lub cukrzyca. Dlatego dla ogólnego stanu zdrowia ważne jest, aby poinformować lekarza o zaburzeniach erekcji. Twój lekarz może upewnić się, że sprawdzisz poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także inne wskaźniki zdrowia.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.