Jak zwiększyć ilość spermy? 10+ sposobów na więcej nasienia

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

jak zwiększyć ilość spermy

Ilość spermy najczęściej określamy poprzez liczbę plemników, a tę wylicza się ze średniej ich liczby obecnych w jednej próbce nasienia. Lekarze zajmujący się płodnością oceniają liczbę plemników podczas rutynowych analiz nasienia i uważają, że jest to ważny czynnik płodności.

W oparciu o najnowsze wytyczne WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) eksperci uważają, że liczba zdrowych plemników wynosi 15 milionów na 1ml lub co najmniej 39 milionów na ejakulat.

Lekarze uważają, że liczba plemników poniżej 15 milionów na 1ml jest niska i może powodować problemy z płodnością.

Podobne: Najlepsze tabletki na zwiększenie ilości spermy i poprawę nasienia

produkt

1. Semaxin dla mężczyzn (60 kapsułek)

Semaxin to naturalna formuła zwiększająca jakość i objętość nasienia, a także wzmacniająca erekcję. Nawet 4 razy więcej spermy.

Zamów teraz ze zniżką do 50%

Przejdź do sklepu internetowego

Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy służby zdrowia uważają, że czynniki wpływające na poziom testosteronu mają największy wpływ na liczbę i jakość plemników, czyli tym samym na ilość spermy.

Niektóre schorzenia – w tym dziedziczne zaburzenia genetyczne, infekcje i nowotwory – mogą również wpływać na ilość spermy [1].

Jednak niektóre wybory dotyczące stylu życia i naturalne środki zaradcze mogą pomóc w utrzymaniu hormonów kontrolujących produkcję nasienia, co może pomóc w zdrowym rozwoju plemników i zwiększeniu ilości spermy.

W tym artykule poznasz naturalne lekarstwa, leki i zmiany w diecie, jakie mogą mieć wpływ na objętość nasienia.

Naturalne sposoby na zwiększenie ilości spermy

Od kilkudziesięciu lat naukowcy wiedzą, że jakość nasienia i wskaźniki płodności spadają w większości krajów zachodnich.

Jedno z badań przeprowadzone w 2017 roku podaje, że średnia liczba plemników w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Nowej Zelandii spadła o 59,3% w latach 1973-2011 [2].

Pomimo badań, które to wykazały, naukowcy nadal nie do końca rozumieją przyczyny tego spadku. Trwają badania nad niezawodnymi metodami odwracania niskiej liczby plemników.

Praktycy medycyny starożytnej, tradycyjnej i ziołowej od tysięcy lat stosowali kilka niefarmakologicznych środków w celu zwiększenia ilości spermy. Co więcej, naukowcy zasugerowali, że większość z tych środków może w jakiś sposób wpływać na liczbę plemników.

Poznaj kilka naturalnych sposobów na zwiększenie ilości spermy.

1. Ćwicz wystarczająco dużo

Kilka badań sugeruje, że utrata masy ciała i ćwiczenia fizyczne u osób z nadwagą lub otyłością mogą prowadzić do poprawy, lub zwiększenia liczby plemników. Jednak badania łączące ze sobą wskaźnik masy ciała (BMI) i ilość spermy są nadal na niskim poziomie.

W jednym badaniu z 2017 roku przeanalizowano korzyści płynące z wykonywania 16-tygodniowego programu ćwiczeń aerobowych, składających się z co najmniej trzech 50-minutowych sesji tygodniowo. Uczestnicy osiągnęli 50-65% swojego szczytowego tętna. Na koniec okazało się, że regularne ćwiczenia zwiększyły ilość spermy i ruchliwość plemników u 45 mężczyzn z otyłością i siedzącym trybem życia [3].

2. Dbaj o podaż witaminy D

Naukowcy nie są do końca pewni dlaczego, ale poziom witaminy D i wapnia we krwi wydaje się mieć wpływ na zdrowie plemników.

W przeglądzie badań z 2019 roku naukowcy odkryli istotny związek między poprawą płodności u mężczyzn a wyższym poziomem witaminy D we krwi [4].

Podobne: Czy witaminy działają na potencję? Możesz się zaskoczyć

Jednak autorzy badania zalecają ostrożność przy interpretacji tych wyników i zalecają dalsze badania kliniczne w celu potwierdzenia ich wyników.

Badania pokazują, że niedobór wapnia może również niekorzystnie wpływać na ilość spermy.

3. Spożywaj wystarczającą ilość kwasu foliowego i cynku

Badania sugerują, że spożywanie kwasu foliowego i cynku w połączeniu może poprawić ogólny stan plemników, w tych także ich ilość [5].

4. Zacznij stosować suplement z kozieradki

Kozieradka jest od dawna stosowana jako naturalny środek na słaby stan nasienia, a zwolennicy sugerują, że może pomóc zwiększyć liczbę plemników.

W rzeczywistości jedno badanie z 2017 roku wykazało, że zgłoszony do opatentowania związek Furosap, który producenci opracowali z nasion kozieradki, znacznie poprawił ogólną jakość nasienia i liczbę plemników [6].

5. Wykorzystaj moc Ashwagandhy

Ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski, od dawna odgrywa rolę w tradycyjnych lekach jako lekarstwo na kilka form zaburzeń seksualnych.

Badanie z 2013 roku wykazało, że 46 mężczyzn z niską liczbą plemników, którzy przyjmowali 675 mg ashwagandhy dziennie przez 90 dni, odnotowało wzrost liczby plemników o 167%. Ich ilość spermy została skutecznie zwiększona dzięki tej niesamowitej roślinie.

6. Zwiększ spożycie zdrowego tłuszczu

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju błony plemnika. Takie tłuszcze obejmują omega-3 i omega-6.

Wykaz trzech badań z 2019 roku wykazał, że mężczyźni z niepłodnością, którzy suplementowali kwasy tłuszczowe omega-3, doświadczyli znacznej poprawy ruchliwości i koncentracji plemników w porównaniu z mężczyznami, którzy nie przyjmowali suplementów omega-3 [7].

7. Ogranicz spożycie niezdrowego tłuszczu

W badaniu z 2014 roku wzięło udział 209 zdrowych Hiszpanów w wieku 18-23 lat. Naukowcy odkryli, że przy zwiększonym spożyciu kwasów tłuszczowych typu trans, liczba plemników zmniejsza się wprost proporcjonalnie [8].

8. Jedz więcej pokarmów bogatych w przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to cząsteczki, które pomagają zwalczać wolne rodniki, które uszkadzają komórki.

Kilka witamin i minerałów działa jak przeciwutleniacze, a niektóre badania powiązały spożycie przeciwutleniaczy ze zwiększoną liczbą plemników.

Według przeglądu z 2019 roku, przeciwutleniacze, które mogą przyczynić się do uzyskania zdrowej ilości spermy, obejmują beta-kryptoksantynę, beta-karoten, witaminę C i luteinę [9].

9. Ogranicz spożywanie soi i pokarmów bogatych w estrogen

Niektóre produkty spożywcze, zwłaszcza produkty sojowe, zawierają estrogen roślinny. Może to zmniejszyć wiązanie testosteronu i produkcję spermy.

W badaniu przeprowadzonym w 2019 roku w Chinach wzięło udział 1319 mężczyzn. Badanie wykazało, że wyższe stężenie estrogenu roślinnego w nasieniu oznaczało niższą jakość nasienia [10].

Wiele produktów w puszkach i plastikowych opakowaniach również może być bogatych w syntetyczne formy estrogenu. Bisfenol A jest związkiem, który wiąże się z receptorami estrogenu w organizmie i może również wpływać na płodność u mężczyzn po ekspozycji, zgodnie z jednym z przeglądów z 2019 roku [11].

10. Jeśli palisz, przestań!

Metaanaliza z 2016 roku, w której dokonano przeglądu wyników ponad 20 badań z udziałem łącznie 6000 uczestników, wykazała, że palenie konsekwentnie zmniejsza liczbę plemników [12].

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy palili umiarkowane lub duże dawki tytoniu, mieli niższą jakość nasienia niż ludzie, którzy palili go rzadziej.

11. Unikaj nadużywania alkoholu i narkotyków

Liczba kontrolowanych badań w których badano związek między zdrowiem nasienia a lekami, jest ograniczona.  Dzieje się tak, ponieważ testowanie nielegalnych substancji może prowadzić do problemów etycznych.

Jednak w jednym przeglądzie z 2018 roku wykorzystano używki takie jak alkohol, marihuana i kokaina, i okazało się, że ich stosowanie skutkuje zmniejszoną produkcją spermy [13]. Niektóre dowody są sprzeczne, więc konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić ten związek.

12. Unikaj niektórych leków na receptę

Niektóre leki na receptę mogą potencjalnie zmniejszyć produkcję nasienia. Jednak po zaprzestaniu przyjmowania leku przez mężczyznę, liczba plemników powinna wrócić do normy lub nawet wzrosnąć.

Leki, które mogą tymczasowo zmniejszyć produkcję i rozwój plemników, obejmują:

 • Niektóre antybiotyki,
 • Środki przeciwzapalne,
 • Antyandrogeny,
 • Opiaty,
 • Sterydy anaboliczne,
 • Leki przeciwpsychotyczne,
 • Metadon,
 • Leki przeciwdepresyjne.

Mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli uważają, że leki, które obecnie przyjmują, mogą zmniejszać liczbę plemników lub wpływać na ich płodność.

13. Ogranicz narażenie na zanieczyszczenia środowiskowe i zawodowe

Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia i zatorów, naukowcy często łączą czynniki środowiskowe, takie jak jakość powietrza i narażenie na toksyczne chemikalia, ze zmniejszeniem liczby i kondycji plemników.

W szczególności badanie z 2019 roku powiązało życie w wysoce uprzemysłowionych obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza z niższą liczbą plemników [14].

Unikanie toksyn tak często, jak to możliwe, również przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Jedzenie zwiększające ilość spermy

W większości przypadków przyjmowanie suplementów jest bezpiecznym sposobem na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na większość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Jednak organizm nie zawsze łatwo je wchłania.

Warto wiedzieć

Większość badań sugeruje, że spożywanie pokarmów zawierających duże ilości określonych związków i chemikaliów pozwala organizmowi na ich efektywniejsze wykorzystanie.

Najlepszym sposobem na naturalne zwiększenie liczby plemników może być zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w przyjazne dla plemników składniki odżywcze, takie jak witamina C, przeciwutleniacze i tłuszcze wielonienasycone.

Podobne: Co jeść, żeby poprawić potencję? Dieta przy zaburzeniach erekcji

Badanie z 2016 roku zwraca uwagę na kilka wzorców żywieniowych, które mogą prowadzić do niskiej liczby plemników [15]. Obejmowały one:

 • Dużą ilość energii,
 • Jedzenie dużych ilości czerwonego i przetworzonego mięsa,
 • Niewystarczającą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
 • Spożywanie dużych ilości tłuszczów nienasyconych,
 • Spożywanie niewielkich ilości przeciwutleniaczy,
 • Spożywanie ograniczonych ilości warzyw i owoców.

Według przeglądu z 2016 roku żadna konkretna żywność nie jest kluczem do zwiększenia ilości nasienia poprzez dietę. Zamiast tego, rozważenie diety jako nowego trybu życia jest najlepszym sposobem na poprawę płodności [16].

W przeglądzie podkreślono jednak, że melon kantalupa jest szczególnie silnym pożywieniem pod względem poprawy liczby plemników.

Więcej spermy dzięki leczeniu

Lekarz może przepisać leki mężczyznom z bardzo niską liczbą plemników oraz tym, którzy mają dodatkowe czynniki lub względy zdrowotne.

Leki przepisywane czasami przez lekarzy w celu leczenia małej liczby plemników obejmują [17]:

 • Serophene doustnie (chociaż tu częsciej w przypadku niepłodności u kobiet),
 • Gonal-F RFF Redi-ject (folitropina alfa lub gonal-F),
 • Antybiotyki, jeśli mała liczba plemników występuje z powodu infekcji dróg moczowych lub rozrodczych,
 • Letrozol lub anastrozol,
 • Ludzka gonadotropina kosmówkowa (Choragon lub Pregnyl),
 • Egzogenne androgeny.

Podsumowanie

Większość badań mówi nam o zmianie stylu życia, naturalnych środkach leczniczych i dostosowaniu diety, aby pomóc mężczyznom w radzeniu sobie z niską ilością plemników.

Takie zmiany stylu życia obejmują przyjęcie regularnych ćwiczeń i harmonogramu snu, a także unikanie alkoholu, tytoniu i nielegalnych środków odurzających. Pomóc może także unikanie niektórych leków na receptę.

Pomocne może być również przyjmowanie suplementów ziołowych, takich jak kozieradka i ashwagandha.

Zmiany w diecie, które sprzyjają większej liczbie plemników, obejmują zmniejszenie spożycia kwasów tłuszczowych typu trans i zwiększenie spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy D.

Utrzymanie zdrowej zbilansowanej diety, która zawiera dużo owoców i warzyw, to najlepszy sposób na zwiększenie ilości spermy poprzez dietę.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.