Jakie ćwiczenia na potencję robić, żeby odzyskać dawną sprawność seksualną?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

ćwiczenia na potencję

Zaburzenia erekcji są problemem, który występuje u wielu mężczyzn z wielu powodów. Często mogą być spowodowane różnymi stanami fizycznymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, otyłość czy niski poziom testosteronu. Inne przyczyny mogą obejmować problemy psychologiczne, problemy z przepływem krwi, wahania hormonalne i uszkodzenie nerwów.

Leczenie zaburzeń erekcji lekami takimi jak sildenafil nie jest jedyną opcją – na szczęście. Ćwiczenia to jedna z wielu opcji ciesząca się niemałą popularnością.

Badanie przeprowadzone na University of the West w Wielkiej Brytanii wykazało, że ćwiczenia miednicy pomogły 40% mężczyzn z zaburzeniami erekcji odzyskać normalną sprawność seksualną [1]. Pomogło również dodatkowym 33,5% znacznie poprawić sprawność seksualną. Dodatkowe badania sugerują, że trening mięśni miednicy może być pomocny w leczeniu zaburzeń erekcji, a także innych problemów zdrowotnych miednicy.

Ćwiczenia mięśni kegla poprawiają siłę mięśni dna miednicy. Kobiety wykonują te ćwiczenia zwykle w celu przygotowania i odzyskania napięcia mięśniowego po porodzie. Ten rodzaj ćwiczeń promuje również wstrzemięźliwość moczu i zdrowie seksualne.

Ćwiczenia mięśni kegla mogą przynieść korzyści również mężczyznom. W szczególności pomagają wzmocnić mięsień opuszkowo-jamisty. Ten ważny mięsień spełnia 3 zadania: pozwala penisowi nabrzmieć krwią podczas erekcji, pompuje podczas wytrysku i pomaga opróżnić cewkę moczową po oddaniu moczu.

Podstawowe ćwiczenie Kegla

Najlepszą metodą na zlokalizowanie mięśni dna miednicy jest kilkukrotne zatrzymanie strumienia w trakcie oddawania moczu. Mięśnie, które zaciskasz, są tymi, które musisz ćwiczyć.

Aby wykonać ćwiczenie mięśni Kegla, napnij te mięśnie, przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz to 10 do 20 razy, dwa lub trzy razy dziennie. Możesz spróbować w różnych pozycjach, w tym w pozycji leżącej z uniesionymi kolanami, siedzącej na krześle lub stojącej.

O czym warto pamiętać?

Prawdopodobnie nie będziesz w stanie ukończyć pełnej serii 10 powtórzeń przy pierwszej próbie – nie ma w tym nic dziwnego! Rób, ile możesz i ostatecznie wykonuj po 10-20 powtórzeń 3 razy dziennie.

Nie wstrzymuj oddechu ani nie naciskaj brzuchem, pośladkami ani mięśniami ud. Pamiętaj, aby zrelaksować się po każdym odliczeniu do 5. Zmieniaj krótkie i długie uściski, aby rzucić sobie wyzwanie.

Innym sposobem na mięśnie kegla jest ściskanie mięśni odbytu tak jak podczas wypróżniania. Przytrzymaj przez 5-10 sekund podczas oddychania, a następnie rozluźnij wszystkie mięśnie.

Ćwiczenia dna miednicy pomagają złagodzić zaburzenia erekcji. Mogą również pomóc:

  • Wyeliminować kapanie po oddaniu moczu,
  • Zmniejszyć nietrzymanie moczu lub jelit,
  • Poprawić ogólne doznania seksualne.

Ćwiczenia aerobowe

ćwiczenia aerobowe na potencję

Praca mięśni poza dnem miednicy może również pomóc w walce z zaburzeniami erekcji. Badanie opublikowane w The American Journal of Cardiology wskazuje, że ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w poprawie zaburzeń erekcji [2].

Zaburzenia erekcji często mogą być spowodowane przez problemy z przepływem krwi do penisa. Otyłość, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i choroby naczyniowe mogą wpływać na przepływ krwi i powodować zaburzenia erekcji. Dodanie ćwiczeń aerobowych do rutyny może poprawić ogólny stan zdrowia i może prowadzić do poprawy funkcji seksualnych.

Nawet szybki marsz 30 minut dziennie, 3 do 4 razy w tygodniu, może wystarczyć, żeby zmienić stan układu krążenia i wpłynąć na zaburzenia erekcji.

Pozostałe opcje walki z zaburzeniami

Istnieje wiele stron internetowych reklamujących cuda z określoną techniką ćwiczeń lub suplementami ziołowymi. Nie daj się na to nabrać! Zaburzenia erekcji na pewno są stresujące i  trudne do omówienia, ale istnieją bezpieczne i sprawdzone metody radzenia sobie z nimi.

Ćwiczenia mięśni kegla i ćwiczenia aerobowe są dobrym pierwszym krokiem w walce z zaburzeniami. Są szanse, że zobaczysz poprawę bez konieczności przyjmowania żadnych leków. Leki takie jak sildenafil mogą uniemożliwić radzenie sobie z podstawowymi problemami zdrowotnymi, które spowodowały zaburzenia erekcji. Niektóre źródła podają, że zaburzenia erekcji mogą być wczesną oznaką problemów z sercem.

Możesz również mieć stan, który sprawia, że leki na zaburzenia erekcji są niebezpieczne. Na przykład nie powinieneś przyjmować wielu leków na zaburzenia erekcji, jeśli masz choroby serca lub przyjmujesz leki azotanowe, lub leki rozrzedzające krew. W takich przypadkach opcją mogą być pompki do penisa, operacja naczyń krwionośnych lub implanty.

Zaburzenia erekcji nie muszą rządzić Twoim życiem

Leczenie zaburzeń za pomocą tabletek niekoniecznie musi być najlepszą decyzją. Istnieje wiele metod pokonania zaburzeń erekcji i odzyskania dawnego życia seksualnego, które nie wymagają leków. Proste ćwiczenia dna miednicy to idealny sposób na rozpoczęcie walki z problemem.

Możesz wykonywać ćwiczenia Kegla w dowolnym miejscu i czasie. Jeśli trudno Ci ćwiczyć codziennie, ustaw przypomnienia na swoim telefonie.

Ćwiczenia aerobowe poprawiają ogólny stan układu sercowo-naczyniowego, co ma bezpośredni wpływ na zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji.

Radzenie sobie z podstawową przyczyną zaburzeń erekcji jest znacznie skuteczniejszym sposobem na poprawę zdrowia seksualnego. Porozmawiaj z lekarzem o swoich problemach, aby dowiedzieć się, które metody leczenia są dla Ciebie odpowiednie.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.