Kiedy zrobić test ciążowy? 5 sygnałów, że możesz być w ciąży

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

kiedy zrobić test ciążowy

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Nawet przy najskuteczniejszych metodach antykoncepcji zawsze istnieje szansa na błąd. W końcu do zapłodnienia komórki jajowej potrzebny jest tylko jeden plemnik. Ustalenie, czy tak się stało, jest tak proste, jak wykonanie testu ciążowego dostępnego bez recepty.

Testy ciążowe bez recepty zazwyczaj testują mocz pod kątem hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). HCG jest obecny tylko wtedy, gdy jesteś w ciąży. Hormon jest uwalniany tylko wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa przyczepia się poza macicą lub do wyściółki macicy.

Istnieją różne sposoby na pobranie moczu do testu. W zależności od wybranego testu prawidłowe wykonanie może wyglądać następująco:

 • zbierz mocz do kubka i zanurz tester w płynie
 • zbierz mocz do kubka i za pomocą zakraplacza przenieś niewielką ilość płynu do specjalnego pojemnika
 • umieść tester w obszarze spodziewanego strumienia moczu aby złapał mocz w środku strumienia

Według Cleveland Clinic większość testów jest skuteczna w 99 procentach, jeśli zostanie wykonana po nieudanym okresie [1].

Najlepsze jest to, że możesz to zrobić w zaciszu własnego domu. Po prostu otwórz test, postępuj zgodnie z instrukcjami i poczekaj przez zalecany czas, aby wyświetlić wyniki.

Po upływie zalecanego czasu oczekiwania testy wyświetlą Twoje wyniki w jeden z następujących sposobów:

 • zmiana koloru
 • linia
 • symbol, taki jak plus lub minus
 • widoczny napis „w ciąży” lub „brak ciąży”

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?

Poczekaj z wykonaniem testu ciążowego do tygodnia po spóźnionej miesiączce, aby uzyskać najdokładniejszy wynik.

Jeśli nie chcesz czekać, aż przegapisz swój okres, poczekaj co najmniej od jednego do dwóch tygodni po seksie. Jeśli jesteś w ciąży, twoje ciało potrzebuje czasu, aby wytworzyć wykrywalny poziom HCG. Zwykle trwa to od 7 do 12 dni po udanej implantacji komórki jajowej.

Podobne: Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają libido?

Możesz otrzymać niedokładny wynik, jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie w twoim cyklu.

Oto kilka oznak, że powinnaś wykonać test ciążowy.

1. Spóźnia Ci się okres

Jedną z pierwszych i najbardziej wiarygodnych oznak ciąży jest brak miesiączki.

Jeśli nie śledzisz dokładnie swojego cyklu, może być trudno określić, czy się spóźnia. Wiele kobiet ma 28-dniowy cykl menstruacyjny. Rozważ wykonanie testu, jeśli od ostatniej miesiączki minął ponad miesiąc.

Pamiętaj, że czasami Twój okres może być opóźniony lub pominięty z powodu stresu, diety, ćwiczeń lub pewnych schorzeń.

Zwróć także uwagę na swój przepływ krwi, jeśli podejrzewasz ciążę. We wczesnych tygodniach często pojawia się lekkie krwawienie lub plamienie, gdy podczas implantacji jajo „zakopuje się” głębiej w wyściółce macicy. Zwróć uwagę na wszelkie różnice w kolorze, teksturze lub ilości krwi.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz krwawienie i pozytywny wynik testu ciążowego.

2. Odczuwasz skurcze

Implantacja zarodka może również wywołać uczucie podobne do skurczów menstruacyjnych.

We wczesnej ciąży możesz odczuwać ten dyskomfort i myśleć, że twój okres jest tuż za rogiem, ale potem nigdy nie nadchodzi.

Brzmi znajomo? Zrób test. Poziomy hormonów różnią się w zależności od kobiety i ciąży.

3. Bolą Cię piersi

Ponieważ ciąża produkuje coraz więcej estrogenu i progesteronu, hormony te zaczynają wprowadzać zmiany w organizmie, aby wspierać rozwój dziecka.

Twoje piersi mogą być tkliwe i wydawać się większe z powodu zwiększonego przepływu krwi. Twoje sutki mogą boleć, a żyły pod skórą mogą wyglądać ciemniej.

Ponieważ wiele kobiet odczuwa również dyskomfort piersi w dniach poprzedzających miesiączkę, ten objaw nie zawsze wskazuje na ciążę.

4. Czujesz się „inaczej”

Wraz ze skurczami i bólem piersi wczesna ciąża może powodować:

 • brak apetytu
 • mdłości
 • wyczerpanie
 • częste oddawanie moczu

W miarę upływu tygodni objawy te mogą się nasilić, zanim poziom HCG wyrówna się pod koniec pierwszego trymestru.

Znasz siebie, więc zwracaj uwagę na swoje ciało. Wszelkie nietypowe objawy fizyczne mogą skłonić Cię do wykonania testu ciążowego.

5. Twoja antykoncepcja zawiodła

Tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy i inne rodzaje środków antykoncepcyjnych nie zapewniają 100% ochrony przed ciążą. Innymi słowy, zawsze istnieje niewielka szansa na zajście w ciążę, bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożna.

Pomimo swoich preferencji w zakresie antykoncepcji, rozważ wykonanie testu, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych przez nas objawów.

Błąd ludzki lub wady mogą również skutkować nieplanowaną ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być trudne do zapamiętania, aby zażywać je każdego dnia.

Podobne: Czy można zajść w ciążę stosując stosunek przerywany?

Według Planned Parenthood 9 na 100 kobiet stosujących tabletki-anty zajdzie w ciążę, jeśli nie przyjmą jej zgodnie z zaleceniami [2].

Prezerwatywy mogą pękać i rozdzierać się lub w inny sposób być nieprawidłowo używane.

Według Planned Parenthood prawie 18 na 100 kobiet, które stosują prezerwatywy w celach antykoncepcji, każdego roku zachodzi w ciążę [3].

Jeśli martwisz się niepowodzeniem antykoncepcji, zapytaj swojego lekarza o alternatywne metody antykoncepcji, takie jak wkładka domaciczna (IUD).

Według Planned Parenthood mniej niż jedna na 100 kobiet używających wkładki co roku zachodzi w ciążę [4].

Podsumowanie, czyli jeśli masz wątpliwości wykonaj test ciążowy

Kobiety aktywne seksualnie w wieku rozrodczym co miesiąc mają szansę na zajście w ciążę, nawet przy stosowaniu ochrony.

Istnieją pewne sygnały, które Twoje ciało może wysłać, które powinny skłonić Cię do wykonania testu ciążowego.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, zrób test po tym, jeśli będziesz uważać, że Twój okres się spóźnia.

Wykonaj test podczas pierwszej porannej wizyty w łazience lub przytrzymaj go przez kilka godzin, aby zwiększyć stężenie hormonu HCG, które mierzy test.

Wczesne badanie pomaga zapewnić odpowiednią opiekę nad sobą i w stosownych przypadkach, prenatalną opieką nad dzieckiem.

W przypadku pozytywnego wyniku, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby omówić opcje i potencjalne dalsze kroki.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.