Czy seler może działać pozytywnie na potencję?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

seler na potencję

Spożywanie selera i jego soku stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na jego rzekome korzyści zdrowotne, a jedną z nich jest poprawa zdrowia seksualnego mężczyzn.

Pomimo wzniosłych twierdzeń różnych mediów, dane na temat konkretnych korzyści zdrowotnych spożywania selera pozostają ograniczone.

Niemniej jednak niektórzy mogą się zastanawiać, czy spożywanie selera jest korzystne dla mężczyzn.

W tym artykule szczegółowo opisano potencjalny wpływ jedzenia selera na kilka wskaźników zdrowia seksualnego mężczyzn.

Mity vs. Nauka

Krążą różne mity dotyczące rzekomych korzyści selera. Oto, co nauka ma do powiedzenia na temat niektórych z najczęstszych.

Czy seler zwiększa poziom androsteronu?

Androsteron jest słabym steroidowym metabolitem testosteronu, hormonu płciowego, który naturalnie występuje u obu płci, choć w większym stopniu u mężczyzn niż u kobiet.

Ten hormon, w połączeniu z innymi, przyczynia się do cech męskich, takich jak owłosienie ciała i znajduje się w ludzkim pocie [1].

Podobne: 8 sprawdzonych sposobów na naturalne zwiększenie testosteronu

Kilka źródeł medialnych twierdzi, że seler jest pełen androsteronu, a zatem może prowadzić do zwiększonego poziomu testosteronu i popędu seksualnego u mężczyzn.

Chociaż niektóre badania pokazują, że seler zawiera androsteron, nie ma dowodów na to, że jedzenie selera lub picie jego soku zwiększa poziom androsteronu lub poprawia popęd seksualny u mężczyzn [2].

Czy seler można uznać za afrodyzjak?

Afrodyzjaki to żywność lub leki, które stymulują pożądanie seksualne.

Feromony to hormony chemiczne, które działają poza organizmem i odgrywają rolę w różnych zjawiskach, z których jednym jest pociąg seksualny [3].

Podobne: 7 najlepszych afrodyzjaków na lepszą potencję i libido

Androsteron jest uważany za feromon, ponieważ znajduje się w niewielkich ilościach w ludzkim pocie [4].

Niektórzy twierdzą, że seler może służyć jako afrodyzjak ze względu na jego właściwości feromoniczne podczas jedzenia, chociaż niewiele badań na ten temat przeprowadzono. Dlatego potrzeba więcej danych, aby potwierdzić ten potencjalny efekt.

Inne potencjalne korzyści

Chociaż dane dotyczące konkretnego wpływu spożycia selera na zdrowie seksualne mężczyzn są ograniczone, seler może zapewnić inne potencjalne korzyści.

Seler może wspierać płodność

Seler jest bogaty w witaminę C i składniki odżywcze, które są przeciwutleniającymi związkami roślinnymi, które, jak wykazano, mają właściwości przeciwzapalne [5].

Chociaż przeciwutleniacze mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób, mogą również promować zdrowie seksualne mężczyzn [6].

Dokładniej, wybrane badania na ludziach sugerują, że wysokie spożycie przeciwutleniaczy może pomóc w poprawie liczby i ruchliwości plemników, które są istotnymi czynnikami płodności męskiej [7].

W jednym badaniu na zwierzętach zaobserwowano wzrost produkcji plemników podczas suplementacji ekstraktem z liści selera [8].

Jednak ekstrakty są znacznie bardziej skoncentrowane i niekoniecznie można je porównać do jedzenia selera lub picia jego soku.

Ponadto potrzebne są dodatkowe badania na ludziach, aby określić konkretne korzyści selera na płodność mężczyzn.

Seler może pomóc obniżyć ciśnienie krwi

Seler i jego sok mogą również wspomagać kontrolę ciśnienia krwi.

Jest to prawdopodobnie spowodowane naturalnie występującymi azotanami w selerze, które mogą promować zdrowie serca i obniżać ciśnienie krwi [9].

Co więcej, wysokie ciśnienie krwi było wielokrotnie łączone z zaburzeniami erekcji u mężczyzn.

To powiedziawszy, regularne spożywanie szerokiej gamy owoców i warzyw, w tym selera, może poprawić objawy zaburzeń erekcji, chociaż potrzeba więcej danych na ten temat, aby ustalić konkretne korzyści [10].

Wreszcie, w zależności od stopnia nadciśnienia, mogą być również wymagane leki na receptę. W związku z tym najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Seler jest bogaty w witaminę K

Seler jest bogatym źródłem witaminy K, 1 filiżanka (124 gramy) zapewnia około 30% dziennego zapotrzebowania mężczyzn.

Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym wpływającym na krzepliwość krwi i zdrowie kości [11].

Podobne: Czy witaminy działają na potencję? Możesz się zaskoczyć

Podczas gdy bakterie w jelitach wytwarzają pewną ilość witaminy K, niezbędne są źródła żywieniowe, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, które dla mężczyzn wynosi około 120 mcg [12].

Regularne spożywanie selera to świetny sposób na utrzymanie poziomu witaminy K, co z kolei promuje zdrowie kości i skuteczne krzepnięcie krwi.

Podsumowanie

Spożywanie selera i jego soku to pojawiający się trend zdrowotny, który twierdzi, że oferuje różne korzyści związane ze zdrowiem seksualnym mężczyzn, chociaż brakuje danych.

Chociaż może marginalnie przyczyniać się do płodności, a także pomagać regulować ciśnienie krwi, potrzeba więcej danych, aby określić jego konkretny wpływ na inne czynniki związane ze zdrowiem seksualnym mężczyzn.

To powiedziawszy, włączenie selera i jego soku jako części ogólnie zbilansowanej diety to doskonały sposób na poprawę spożycia składników odżywczych i czerpanie korzyści z dostarczanych przez niego przeciwutleniaczy.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.