Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają libido?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

tabletki antykoncepcyjne a libido

Planujesz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne? Prawdopodobnie masz teraz prawdziwy mętlik w głowie przez potencjalne skutki uboczne, a głównie obniżone libido.

Prawdą jest, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować pewne efekty uboczne. Jednak dla wielu osób takie skutki stosowania są stosunkowo niewielkie i warte korzyści:

 • Zmniejszony trądzik,
 • Łagodniejszy okres lub nawet jego brak,
 • Kontrola nad zdrowiem reprodukcyjnym.

Zmniejszają libido czy nie? Szybka odpowiedź

Każdy rodzaj antykoncepcji może wpływać na libido, chociaż konkretne efekty, których doświadczysz, mogą róznić się w zależności od wybranej metody.

Prezerwatywy mogą powodować podrażnienie pochwy i inne dolegliwości, podczas gdy produkty plemnikobójcze mogą powodować swędzenie i podrażnienia.

Natomiast tabletki antykoncepcyjne są niezwykle skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale mogą również przyczynić się do niektórych niepożądanych skutków ubocznych, w tym obniżenia libido, ale nie oznacza to, że na pewno Twoje libido spadnie.

Możesz zgodzić się, że korzyści, jakie dają tabletki anty (przede wszystkim zapobieganie ciąży) przewyższają potencjalny spadek libido. Niemniej jednak zauważalna zmiana pożądania seksualnego niekoniecznie musi być pożądana…

Obniżenie libido nie zawsze jest złe

Jeśli chodzi o seksualność, twoje libido to tylko jedna część do rozważenia. Pobudzenie fizyczne, zdolność organizmu i wszelkie bóle lub podrażnienia, których doświadczasz podczas seksu, mogą wpływać na Twoje zainteresowanie aktywnością seksualną.

Możesz mieć wysokie libido, ale trudno Ci będzie poczuć podniecenie (tak, to dwie różne rzeczy). Być może nie masz problemów z wejściem w nastrój lub doświadczeniem podniecenia, ale często doświadczasz bólu podczas seksu? Może masz problemy z łatwym szczytowaniem?

Antykoncepcja, zwłaszcza odmiany hormonalne, mogą mieć wpływ na niektóre z tych problemów. Ale (to jest ważne „ale”) – nie każdy doświadcza spadku libido podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Niektórzy ludzie nawet zauważają zwiększone libido.

Oto kilka wyjaśnień, dlaczego możesz zauważyć zwiększone libido:

 • Jeśli martwisz się tym, że zajdziesz w ciążę, to naturalnie mniej interesujesz się seksem. Dzięki antykoncepcji hormalnej możesz złagodzić ten lęk, co może znacznie zwiększyć ochotę na seks,
 • Wybór metody antykoncepcji, której nie musisz używać tuż przed współżyciem, może ułatwić pozostanie ze swoim partnerem. Może to ułatwić pełną zabawę bez rozpraszania uwagi lub martwienia się o znalezienie odpowiedniego momentu na zastosowanie antykoncepcji,
 • Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną w celu złagodzenia objawów chorób takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) lub endometrioza, możesz również zauważyć wyższe libido wraz z poprawą objawów.

Czy są jakieś badania, które to potwierdzają?

Przegląd badań z 2013 roku uwzględnił wyniki 36 badań nad pożądaniem seksualnym u osób stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne (tabletki antykoncepcyjne zawierające zarówno estrogen, jak i progestogen [1].

Spośród 8422 uczestników, którzy przyjmowali doustne środki antykoncepcyjne, 1238 osób, czyli dokładnie 15% uczestników zgłosiło spadek libido, ale kolejne 1826 osób (ponad 21%) stwierdziło, że ich libido wzrosło. Większość uczestników zgłosiła brak zmian.

Natomiast autorzy przeglądu badań z 2016 roku wzięli pod uwagę wyniki 103 badań badających możliwy wpływ środków antykoncepcyjnych na seksualność [2]. Znaleźli dowody na poparcie następujących pozytywnych wyników:

 • Hormonalna wkładka domaciczna może prowadzić do mniejszego bólu podczas sekus i zwiększonego libido po roku stosowania,
 • Zarówno hormonalne, jak i niehormonalne wkładki wewnątrzmaciczne mogą zwiększać libido, podniecenie fizyczne, satysfakcję z seksu i częstotliwość aktywności seksualnej,
 • Pierścień dopochwowy został powiązany ze zwiększonym libido, podnieceniem i satysfakcją seksualną, a także nawilżeniem pochwy i lepszym orgazmem,
 • Implant może zwiększyć podniecenie, satysfakcję seksualną i zdolność do osiągnięcia orgazmu, jednocześnie pomagając zmniejszyć ból podczas seksu i niepokój związany z seksem,
 • Prezerwatywy mogą dawać większy komfort seksualny, ponieważ zapewniają lepsze nawilżenie, można je zakładać z wyprzedzeniem, są mniej podatne na pękanie i mogą poprawić doznania podczas seksu.

Jak tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na Twoje libido?

Hormonalne środki antykoncepcyjne działają poprzez uwalnianie do organizmu hormonów zapobiegających ciąży. U niektórych osób hormony te mogą powodować różne fizyczne i seksualne skutki uboczne, w tym:

 • Zawroty głowy,
 • Zmęczenie,
 • Wzdęcia,
 • Nudności,
 • Bolesne lub tkliwe piersi,
 • Przybranie na wadze,
 • Depresja,
 • Niepokój,
 • Nieregularne miesiączki lub plamienie,
 • Skurcze,
 • Zwiększona suchość pochwy,
 • Zmiany częstotliwości lub intensywności orgazmu.

Każdy z tych skutków ubocznych może sprawić, że będziesz mniej zainteresowany seksem.

Niektórzy eksperci mają teorię, że zmiany w libido mogą się zdarzyć, ponieważ tabletki antykoncepcyjne obniżają poziom testosteronu w organizmie, ale naukowcy muszą jeszcze znaleźć ostateczne poparcie dla tego pomysłu [3][4].

Wiele osób stosujących środki antykoncepcyjne ma niższy poziom testosteronu niż osoby, które nie stosują żadnych środków antykoncepcyjnych bez doświadczenia jakichkolwiek zmian w libido.

Podsumowując: Naukowcy nie doszli do żadnych wniosków na temat tego, jak tabletki antykoncepcyjne mogą bezpośrednio wpływać na libido. Jednak jest całkiem jasne, że wiele osób doświadcza pewnych zmian.

tabletki antykoncepcyjne

Jak niehormonalna antykoncepcja może wpłynąć na Twoje libido?

Dzięki niehormonalnym metodom antykoncepcji nie musisz się martwić o żadne zmiany fizyczne lub emocjonalne związane z hormonami, ale nadal możesz zauważyć pewne zmiany w libido…

Najlepszym tego wyjaśnieniem jest obawa przed nieplanowaną ciążą. Przy prawidłowym użyciu wiele niehormonalnych metod antykoncepcji potrafi być bardzo skutecznych, ale większość nie jest aż tak skuteczna, jak tabletki antykoncepcyjne. Świadomość tego faktu może przyczyniać się do niepokoju, który zmniejsza zainteresowanie seksem.

W przypadku gąbki, diafragmy lub kapturka szyjki macicy zazwyczaj stosuje się środek plemnikobójczy, który może powodować swędzenie, obrzęk i podrażnienia. Środek plemnikobójczy może powodować również infekcje dróg moczowych.

Czas może również wpływać na libido. Niektóre ze środków antykoncepcyjnych, jak gąbki i wewnętrzne prezerwatywy, możesz włożyć przed seksem, więc nie musisz się zatrzymywać, gdy zrobi się gorąco.

Ale może okazać się, że zwolnienie tempa, by chwycić za prezerwatywę lub uzyskać więcej środków plemnikobójczych, nieco osłabi nastrój. Wiele osób wybiera antykoncepcję hormonalną właśnie z tego powodu.

Nadal zalecamy używanie prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks, chyba że Ty i Twój partner zostaliście niedawno przebadani pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową i dokonaliście świadomego wyboru.

Niektóre osoby korzystające z miedzianej wkładki domacicznej zwiększyły krwawienie, plamienie między miesiączkami i ból, a ponadto ten rodzaj antykoncepcji nie zwiększył libido.

Z drugiej strony warto zauważyć, że wybór abstynencji lub trzymanie się tylko „na zewnątrz” może zwiększyć Twoje pragnienie seksu z penetracją, jeśli naprawdę chcesz to robić.

Jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę, dobrze jest mieć zapasowy plan antykoncepcji – tak na wypadek.

Czy należy wziąć pod uwagę inne czynniki, jeśli Twoje libido spadnie?

Wybrana przez Ciebie metoda antykoncepcji nie jest jedyną rzeczą, która może osłabić Twoje libido.

Jeśli zauważyłaś pewien spadek popędu seksualnego, może to odnosić się do jednego z następujących czynników:

 • Twój wiek,
 • Twoje uczucia do partnera,
 • Czy lubisz rodzaj seksu, który uprawiasz,
 • Problemy w związku,
 • Stres związany z problemami rodzinnymi, pracą lub szkołą,
 • Problemy ze zdrowiem fizycznym, w tym problemy ze snem, problemy z trawieniem i cukrzyca,
 • Nastrój lub zdrowie psychiczne, w tym depresja i lęk.

Nierzadko zdarza się również doświadczyć regularnych zmian libido w trakcie cyklu miesiączkowego. Innymi słowy, możesz zauważyć, że Twoje libido wzrasta w określonych porach miesiąca, a spada w innym czasie.

Co, jeśli przyczyną nie jest antykoncepcja?

Ponieważ tak wiele rzeczy może mieć wpływ na Twoje libido, możesz się zastanawiać czy winowajcą jest Twoja metoda antykoncepcji, czy coś zupełnie innego.

Trzeba przyznać, że nie zawsze łatwo jest to stwierdzić, więc może być konieczne przeprowadzenie procesu eliminacji, aby zawęzić kilka możliwych przyczyn.

Twoja antykoncepcja może być przyczyną, jeśli:

 • Nie doświadczyłaś ostatnio stresu lub zmian w swoim związku, lub życiu osobistym,
 • Nie masz żadnych objawów zdrowia fizycznego ani psychicznego, które mogłyby wpłynąć na Twoje libido,
 • Nie wprowadziłaś żadnych znaczących zmian w nawykach dotyczących jedzenia, ćwiczeń i snu.

Podobne: Co jeść, żeby poprawić potencję? Dieta przy zaburzeniach erekcji

Należy pamiętać, że wiele osób doświadcza depresji i innych zmian nastroju podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji. Depresja nie zawsze jest łatwa do rozpoznania, ale może mieć dość duży wpływ na popęd seksualny, nie wspominając o innych aspektach zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jeśli masz utrzymujący się niski nastrój, brak energii lub mniejsze zainteresowanie codziennymi czynnościami, następnym krokiem może być skontaktowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoje libido?

Jeśli nie jesteś tak zainteresowana seksem, jak kiedyś i bardzo Ci to przeszkadza, możesz zrobić wiele, aby samodzielnie zwiekszyć swój popęd seksualny.

Podobne: Jak zwiększyć libido? 10 naturalnych sposobów dla kobiet i mężczyzn!

Możesz wypróbować te wskazówki:

Porozmawiaj z partnerem

Głównie o seksie – powiedz swojemu partnerowi o zmianach, jakie zauważyłaś w swoim libido.

Dzielenie się seksualnymi fantazjami, sprośne rozmowy lub otwieranie się na rzeczy, które lubisz seksualnie, może prowadzić do intymniej eksploracji, która podnieca Cię na nowe sposoby.

Wprowadź trochę świeżości

Po prostu nie bój się spróbować nowych rzeczy w łóżku lub całkowicie poza nim.

Odgrywanie ról, czytanie lub oglądanie erotyki, wypróbowanie zabawek erotycznych – każda z tych opcji może podsycić nowy rodzaj podniecenia, który ostatecznie zwiększy Twoje libido.

Masturbacja

Masturbacja może pomóc Ci nawiązać kontakt ze swoim ciałem (dosłownie i w przenośni). Dzięki temu dowiesz się jakie rodzaje dotyku i doznań są przyjemne, a także wzmocnisz pozytywne odczucia seksualne.

Zaczynaj powoli

Może chcesz uprawiać seks penetrujący, ale nie jesteś w pełni w nastroju? Inaczej… Twój mózgi mówi „tak, tak, tak!!!”, ale Twoje ciało nie do końca tego chce.

Powolne rozgrzewanie się podczas masturbacji, sprośnych rozmów lub różnych zabaw erogennych może wywołać reakcję, której oczekujesz od swojego ciała.

Wyklucz problemy zdrowotne

Nigdy nie zaszkodzi zapytać lekarza o przyjmowane leki lub inne objawy, które mogą mieć związek z niższym libido.

Obejmuje to objawy fizyczne, takie jak bezsenność i ból, a także objawy zdrowia psychicznego, takie jak lęk lub depresja.

Co jeśli Twoje libido będzie zbyt wysokie?

Może masz ochotę uprawiać seks cały czas?

Dobra wiadomość: Nie ma w tym nic złego!

Naturalne jest, że libido zmienia się z czasem. Podczas gdy stres w pracy, zmiany w życiu lub obawy w związku mogą prowadzić do spadku libido, brak tych problemów może go ponownie zwiększyć.

Może właśnie zaczęłaś uprawiać fantastyczny seks ze wspaniałym partnerem, czujesz bezprecedensowy poziom pewności siebie lub przestałaś brać leki, o których nie zdawałaś sobie sprawy, że wpływają na libido? To normalne przyczyny wyższego niż zwykle libido!

Na ma nic złego w chęci lub czerpaniu przyjemności z seksu i generalnie nie musisz się martwić, chyba że Twoje pragnenie seksu znacznie przeszkadza w Twoim codziennym życiu i obowiązkach.

Prawdę powiedziawszy, jeśli wyższe libido powoduje pewien stres, może pomóc rozmowa z terapeutą lub innym specjalistą od zdrowia psychicznego.

Kiedy wypróbować inną formę antykoncepcji?

Seks to normalna, zdrowa część życia, a skuteczna antykoncepcja jest niezbędna, gdy chcesz go uprawiać, ale nie jesteś gotowa na ciążę.

Chociaż istnieją dowody sugerujące, że większość osób stosujących antykoncepcję hormonalną nie zauważyła zmian w libido, niekoniecznie musi być tak i u Ciebie.

Jeśli uważasz, że antykoncepcja powoduje niepożądane skutki uboczne, dobrym krokiem może być skontaktowanie się z lekarzem w celu omówienia wypróbowania innej metody.

Podsumowanie

Na Twoje libido może mieć wpływ wiele rzeczy. Jeśli zauważyłaś zmiany w libido, których nie możesz znaleźć w żadnym wyraźnym źródle, lekarz może zaoferować więcej wglądu w możliwe przyczyny.

Kluczem do skutecznej antykoncepcji jest zrównoważenie pożądanego rezultatu, takiego jak zapobieganie ciąży, z wszelkimi potencjalnymi skutkami ubocznymi. Przy odrobinie prób i błędów możesz znaleźć metodę, która oferuje więcej korzyści niż wad.

Sama świadomość, że podejmujesz kroki w celu kontrolowania swojego zdrowia reprodukcyjnego, może dawać dobry efekt, który zwiększy Twoje pragnienie seksu, szczególnie gdy wybrana metoda działa dobrze dla Ciebie.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.