Alkohol a impotencja – Prawdy i mity potwierdzone badaniami

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

alkohol a impotencja

Sugestia, że alkohol działa jak jakiś napój miłosny, istnieje od wieków. Powszechnie uważa się, że alkohol sprawia, że czujesz się rozluźniony, napalony i gotowy do działania.

Jednak czy rzeczywiście alkohol działa jak afrodyzjak? Czy picie poprawi twoje orgazmy, czy po prostu sprawi, że w ogóle ich nie osiągniesz? Wiele osób zadaje sobie te i inne pytania.

Oto spojrzenie na to, jak alkohol faktycznie wpływa na twoje pożądanie seksualne, podniecenie i wydajność w łóżku.

Efekty picia alkoholu u kobiet

Jeśli jesteś kobietą, to alkohol może mieć różnorodny wpływ na twoje życie seksualne.

1. Alkohol w pewnym sensie zwiększa pożądanie seksualne

Jeden lub dwa drinki mogą zwiększyć podniecenie, ale nie jest to zawsze pewne.

Picie alkoholu zwiększa poziom testosteronu u kobiet. Ten męski hormon płciowy odgrywa rolę w pożądaniu seksualnym. Może to powodować, że kobiety czują więcej pożądania seksualnego podczas picia.

Jest też element oczekiwania. Ludzie często kojarzą picie z obniżonymi zahamowaniami oraz poczuciem seksowności i pewności siebie. To trochę jak samospełniająca się przepowiednia: jeśli spodziewasz się szczęścia podczas picia, prawdopodobnie tak się stanie.

2. Alkohol może zwiększyć i zmniejszyć podniecenie seksualne

Niektóre kobiety mogą być bardziej zainteresowane seksem, gdy wypiją kilka drinków, ale to nie znaczy, że ich ciała będą tak samo zainteresowane seksem.

Badania pokazują, że chociaż alkohol może sprawić, że kobiety będą myśleć, że są podniecone, zbyt duża ilość alkoholu ma negatywny wpływ fizjologiczny i zmniejsza reakcję narządów płciowych [1].

Podobne: Jak zwiększyć libido? 10 naturalnych sposobów dla kobiet i mężczyzn!

Według niektórych raportów, jeśli chodzi o alkohol i seks, kluczem jest umiar. Ponadto im więcej pijesz, tym gorsza jest reakcja narządów płciowych i podniecenie fizyczne [2].

3. Alkohol utrudnia osiągnięcie orgazmu

Chociaż jeden drink może nie zakłócać przepływu krwi, to o jeden drink za dużo może mieć wpływ fizjologiczny, poznawczy i behawioralny, który może powodować wywołane alkoholem zaburzenia orgazmu.

Może to oznaczać dłuższy czas do osiągnięcia orgazmu oraz mniej intensywne orgazmy. To znaczy, jeśli w ogóle będziesz w stanie osiągnąć orgazm…

Jeśli lubisz szczęśliwe zakończenia po masturbacji lub partnerskich czynnościach seksualnych, najlepiej nie przesadzać z alkoholem.

4. Alkohol może utrudnić Ci „zmoczyć się”

Kiedy jesteś podniecona, Twoje ciało przygotowuje się do stosunku, zwiększając przepływ krwi do genitaliów, powodując ich puchnięcie i samosmarowanie.

Nadmierne picie może zatrzymać te fizjologiczne reakcje i zakłócić wilgotność pochwy, powodując tarcie i dyskomfort.

Efekty picia alkoholu u mężczyzn

Wpływ alkoholu na mężczyzn jest nieco mniej skomplikowany.

1. Alkohol może utrudnić osiągnięcie pełnej erekcji

Alkohol może wpływać na zdolność uzyskania i utrzymania erekcji. Regularne picie zbyt dużej ilości może również spowodować trwałe uszkodzenia i zaburzenia erekcji.

Podobne: Najlepsze tabletki na potencję – Ranking mocnych produktów

Picie alkoholu:

 • Zmniejsza przepływ krwi do prącia,
 • Zwiększa angiotensynę, hormon związany z zaburzeniami erekcji,
 • Obniża centralny układ nerwowy.

2. Alkohol może opóźnić wytrysk

Jest mało prawdopodobne, że kilka drinków całkowicie powstrzyma cię przed wytryskiem, ale zbyt dużo alkoholu już tak…

Nadmierne picie może powodować opóźnienie wytrysku, który po stymulacji seksualnej trwa dłużej niż 30 minut, aby osiągnąć orgazm i wytrysk. Dla niektórych mężczyzn może to oznaczać brak wytrysku w ogóle.

3. Alkohol może trochę zwiększyć podniecenie

Podobnie jak u kobiet, wypicie jednego lub dwóch drinków może zwiększyć pożądanie seksualne i podniecenie u mężczyzn.

Ponownie kluczem wydaje się skromne picie. Jeden drink — dwa, jeśli ważysz więcej niż 85 kg — może sprawić, że poczujesz się gorąco i nie będziesz mieć problemów. Jeśli przekroczysz tę wartość, możesz zauważyć negatywne efekty jak trudności z osiągnięciem wzwodu czy satysfakcjonującego orgazmu.

4. Alkohol może „nakręcić Cię” do podjęcia ryzyka

To może być dobre, ale nie zawsze.

Chociaż alkohol wiąże się z większym podejmowaniem ryzyka u mężczyzn i kobiet, wydaje się, że jest bardziej czynnikiem napędzającym dla mężczyzn.

Jeden lub dwa drinki mogą działać odprężająco i zmniejszać zahamowania w stosunku do seksu. To może sprawić, że będziesz bardziej otwarty na odkrywanie nowych rzeczy, ale możesz mieć za dużo dobrego…

Im więcej pijesz, tym bardziej ryzykowne może być Twoje zachowanie seksualne. Z różnych badań wynika, że mężczyźni pod wpływem częściej angażują się w ryzykowne zachowania seksualne, takie jak stosunek bez antykoncepcji [3].

Alkohol a impotencja – Popularne mity

Skoro jesteśmy przy temacie alkoholu i seksu, dlaczego nie zająć się niektórymi powszechnymi plotkami?

„Wszyscy wyglądają gorąco, gdy jesteś pijany”

Wierzcie lub nie, wiele badań dotyczyło efektu „piwnych gogli”, chociaż ich wyniki są różne.

W jednym z badań stwierdzono, że alkohol wydaje się powodować, że ludzie wydają się bardziej atrakcyjni, szczególnie ci, którzy nie byli postrzegani jako atrakcyjni na początku. I to nie tylko ludzie. Atrakcyjniejsze okazały się też… krajobrazy [4].

Ciekawostka: nawet samce muszek owocówek wydają się mniej wybredni w stosunku do swoich potencjalnych partnerów po podaniu alkoholu [5].

Pomijając naukę, nietrudno zrozumieć, dlaczego alkohol może prowadzić do pójścia do łóżka z kimś, na kogo normalnie nie mrugnęłabyś okiem. Picie zmniejsza zahamowania, zwiększa socjalizację i osłabia osąd.

„Każdy przetwarza alkohol w ten sam sposób”

Nie prawda. Kobiety i mężczyźni inaczej wchłaniają i metabolizują alkohol.

Kobiety zazwyczaj mają mniej wody w organizmie niż mężczyźni, nawet jeśli ważą tyle samo. Mając mniej wody do rozcieńczenia alkoholu, kobiety mają wyższe stężenie alkoholu we krwi, co prowadzi do większego działania związanego z alkoholem.

Innymi słowy, jeśli wychodzisz z kimś przeciwnej płci i pijesz tę samą ilość, nie oznacza to, że oboje jesteście tak samo nietrzeźwi.

„Nie możesz być napastowany seksualnie, gdy jesteś pijany”

Absolutnie NIE prawda. Wypicie kilku drinków – nawet wielu – nie jest usprawiedliwieniem dla niechcianej uwagi lub aktywności seksualnej.

Według badań alkohol nie powoduje napaści na tle seksualnym, ale może być czynnikiem przyczyniającym się do tego [6].

Wyraźna zgoda jest konieczna przed jakimkolwiek kontaktem seksualnym. Alkohol nikogo od tego nie zwalnia. Uzyskanie zgody jest niezwykle ważne przy łączeniu alkoholu i seksu.

Angażowanie się w jakąkolwiek aktywność seksualną z kimś, kto jest zbyt pijany, by wyrazić zgodę, jest napaścią na tle seksualnym lub gwałtem.

Zgoda seksualna – To warto wiedzieć

Żadna szczegółowa dyskusja na temat alkoholu i seksu nie jest kompletna bez wyrażenia zgody. Zgoda jest jasną, dobrowolną zgodą na udział w czynnościach seksualnych. Obejmuje to wszelką aktywność seksualną, w tym:

 • Dotykanie,
 • Całowanie,
 • seks oralny,
 • seks analny,
 • seks waginalny.

Musisz wyrazić i uzyskać zgodę przed wzięciem udziału w jakiejkolwiek aktywności seksualnej, aby wszyscy zaangażowani byli pewni, że aktywność seksualna jest pożądana i zaakceptowana.

Podobne: Czy można zajść w ciążę stosując stosunek przerywany?

Jeśli nie masz pewności, czy masz czyjąś zgodę, prawdopodobnie nie masz, nawet jeśli ta osoba jest pod wpływem alkoholu.

Alkohol może zaburzać ocenę osoby, wpływać na jej zdolność jasnego komunikowania się, a nawet utrudniać odczytanie tego, co ktoś próbuje powiedzieć lub wyrazić. Może to utrudnić bezpośrednią konwersację na temat zgody.

Aby to ułatwić, spójrzmy na kilka sposobów na to.

Zgoda werbalna

Najlepszym sposobem na uzyskanie zgody jest proste zapytanie. Możesz być bezpośredni i nazwać lub opisać akt, o którym mówisz, na przykład: „Czy mogę cię pocałować / zejść na dół?” lub możesz zapytać partnera, co chce zrobić.

Możesz również porozmawiać z wyprzedzeniem o tym, czego oboje chcecie, oraz ustalić jasne granice i oczekiwania. Pamiętaj, aby zameldować się również w trakcie, pytając, czy nadal są w to zaangażowani i przed przejściem do kolejnego aktu seksualnego.

Pamiętaj, że możesz zarówno zmienić zdanie, jak i wycofać zgodę w dowolnym momencie, nawet podczas spotkania seksualnego.

Zgoda niewerbalna

Do wyrażenia zgody można użyć mowy ciała, w tym mimiki i gestów rąk.

Upewnij się, że jest to oczywiste, entuzjastyczne i jasne przed i podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi alkohol, ponieważ picie może sprawić, że sprawy będą niewyraźne i zaburzy to osąd danej osoby.

Niektóre przykłady to kiwanie głową, aby powiedzieć „tak” lub potrząsanie głową, aby powiedzieć „nie”. Przyciągnięcie kogoś bliżej siebie może oznaczać zgodę, podczas gdy odpychanie kogoś lub odwracanie się od niego oznacza, że nie wyrażasz zgody.

Jeśli ktoś czuje się nieswojo lub nie jesteś pewien, musisz przerwać to, co robisz i zapytać werbalnie. Zgoda powinna być oczywista i entuzjastyczna, nawet jeśli nie użyto żadnych słów.

Podsumowanie

Alkohol może zdecydowanie zaciemnić rzeczy, jeśli chodzi o angażowanie się w akty seksualne z kimś innym, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić:

 • Ustaw sobie limit – Trzymaj się tego, aby uniknąć zbytniego upijania się,
 • Wyznaczaj sobie tempo – Naprzemiennie używaj napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • Weź antykoncepcję – Jeśli myślisz, że dzisiejszy wieczór może być nocą, spakuj jakąś formę ochrony metodą barierową, niezależnie od tego, czy spodziewasz się seksu oralnego, waginalnego czy analnego,
 • Twoje ciało, twój przywilej – Nie zmuszaj się do robienia czegokolwiek, czego nie chcesz. Nie próbuj zmuszać nikogo do aktywności seksualnej.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.