Co to jest Jelqing i czy naprawdę przynosi efekty?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

jelging efekty

Jelqing to ćwiczenie rozciągające penisa, które polega na masowaniu tkanek penisa, rozciąganiu skóry w celu wytworzenia „mikrołez”, które podczas gojenia wyglądają na nabrzmiałe.

To rzekomo sprawia, że twój penis wygląda na dłuższego lub grubszego — ale czy to naprawdę robi różnicę? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jaki jest cel jelqingu?

Celem jelqingu jest powiększenie penisa.

Jednak większość „dowodów” na jelqing jest anegdotyczna. Nie ma badań na temat tego, jak skuteczna jest ta praktyka (lub nie).

Według niektórych z bardziej wątpliwych twierdzeń, konsekwentne jelqing może pomóc:

 • zwiększyć obwód penisa, zarówno w stanie spoczynku jak i erekcji,
 • zwiększyć długość penisa, zarówno w stanie spoczynku jak i erekcji,
 • sprawić, aby erekcje trwały dłużej.

Czy jelqing naprawdę przynosi efekty?

Konkretna odpowiedź? Nie bardzo, ale być może trochę tak.

Nie ma wystarczających dowodów, aby powiedzieć, że przynosi efekty na pewno.

Oto krótki przegląd niektórych badań, które sugerują, co jest możliwe dzięki podobnym (ale bardziej rygorystycznym) technikom rozciągania przy użyciu urządzeń trakcyjnych:

 • Przegląd badań z 2011 roku wykazał, że urządzenia trakcyjne dają porównywalne wyniki do operacji, zalecając urządzenia trakcyjne jako leczenie pierwszego rzutu [1].
 • Badanie z 2011 roku wykazało, że używanie urządzeń trakcyjnych może zwiększyć długość penisa nawet o 2,5 cm, jeśli urządzenie jest noszone przez co najmniej 9 godzin dziennie przez 3 miesiące [2].
 • Przegląd badań przeprowadzonych na urządzeniach trakcyjnych z 2013 r. wykazał tylko, że urządzenia trakcyjne były skuteczne w leczeniu deformacji penisa, nie wydłużając ani nie zwiększając grubości penisa [3].
 • Raport z 2016 r. nie wykazał znaczącego wpływu takich urządzeń na długość lub obwód penisa, zauważając, że potrzebne są dalsze, większe badania [4].

Czy jelqing powoduje skutki uboczne?

Jelqing jest całkiem bezpieczny, o ile nie ściskasz penisa zbyt mocno, zbyt często lub zbyt agresywnie.

Bycie zbyt agresywnym może rozerwać tkankę lub spowodować uszkodzenie więzadeł łączących penisa z miednicą.

Podobne: Alkohol a impotencja – Prawdy i mity potwierdzone badaniami

W najgorszych przypadkach tego rodzaju uszkodzenie może trwale wpłynąć na twoją zdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji.

Inne potencjalne skutki uboczne obejmują:

 • siniaki na penisie,
 • ból lub bolesność wzdłuż trzonu,
 • podrażnienie skóry spowodowane tarciem,
 • blizny powstałe w wyniku zbyt mocnego pocierania,
 • zaburzenia erekcji.

Jakie środki ostrożności można podjąć, aby zminimalizować skutki uboczne?

Jeśli nadal chcesz wypróbować jelqing, podjęcie kilku środków ostrożności może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo bólu, dyskomfortu lub uszkodzenia penisa:

 • Nasmaruj swojego penisa. Użyj czegoś, aby twój penis był zwilżony i śliski, aby nie powodować zbyt dużego tarcia lub otarć między ręką a penisem. Wystarczy zwykła wazelina, ale możesz również użyć delikatnego, bezzapachowego balsamu, oliwki dla dzieci lub dowolnej liczby olejów spożywczych, takich jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy.
 • Nie przesadzaj. Zamiast tego przejedź tam około dwóch trzecich drogi. Kluczem do jelqingu jest delikatne masowanie i rozprowadzanie krwi w tkankach. Jeśli jesteś w pełni wyprostowany, krew już pompuje przez gąbczastą tkankę prącia na pełnych obrotach, a tkanka jest całkowicie wypełniona krwią.

I kilka innych wskazówek dotyczących jelqingu i innych ćwiczeń rozciągających, które spróbujesz:

 • Przestań, jeśli wykonywanie ćwiczenia jest bolesne lub niewygodne.
 • Usiądź lub oprzyj się o stół lub ścianę podczas ich wykonywania.
 • Nie wykonuj tych ćwiczeń więcej niż 2 razy dziennie aby się nie zranić.
 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli planujesz wykonywać te ćwiczenia przez dłuższy czas każdego dnia, rób je częściej lub rób je przez dłuższy czas.

Jak poprawnie wykonywać jelqing?

W porządku, nauczymy Cię jak poprawnie wykonywać jelqing:

 1. Umieść palec wskazujący i kciuk w kształcie litery O.
 2. Umieść gest w kształcie litery O u podstawy penisa.
 3. Zmniejsz O, dopóki nie wywrzesz lekkiego nacisku na trzon penisa.
 4. Powoli przesuwaj palec i kciuk w kierunku główki penisa, aż dotrzesz do czubka. Jeśli jest to bolesne, zmniejsz siłę.
 5. Poluzuj uchwyt na czubku. Od podstawy do czubka powinno to zająć około 3 do 5 sekund.
 6. Wykonuj to ćwiczenie raz dziennie przez około 20 minut.

Oto kilka wskazówek, jeśli chcesz zmienić swoją technikę:

 • Poeksperymentuj z uchwytami, takimi jak „szczypce”. Aby to zrobić, umieść kciuk pod trzonkiem, palec wskazujący na szczycie trzonu i delikatnie ściśnij z obu stron skierowanych w dół (jakbyś próbował coś uszczypnąć).
 • Spróbuj bez lubrykantu. Używanie lubrykantu jest dobrym środkiem ostrożności, ale możesz go pominąć, jeśli okaże się, że czyni cię bardzo twardym lub nadmiernie stymuluje zakończenia nerwowe. Tylko uważaj, aby nie ocierać ani nie podrażniać skóry.

Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty jelqingu?

Jak szybko zobaczysz jakiekolwiek wyniki, prawdopodobnie zależy od tego, jak konsekwentnie będziesz ćwiczyć „jelq” i jaka jest twoja indywidualna technika.

Z żadnych istniejących badań nie wynika jasno, ile czasu zwykle zajmuje zobaczenie wyników jelqingu lub innych ćwiczeń rozciągających.

Nawet urządzenia, które mają udokumentowany sukces w wydłużaniu lub zagęszczaniu penisa (takie jak urządzenia trakcyjne prącia) potrzebują miesięcy, zanim przyniosą jakiekolwiek efekty.

Kiedy przerwać jelqing i poszukać innej opcji?

Powinieneś przerwać praktykę, jeśli podczas lub po sesji jelqingu wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 • ból lub dyskomfort,
 • swędzenie,
 • siniaki lub przebarwienia,
 • czerwone plamy na twoim penisie,
 • drętwienie lub mrowienie,
 • pęknięcie żyły.

Czego jeszcze możesz spróbować?

Oto kilka innych opcji — niektóre potwierdzone większymi badaniami — aby pomóc wydłużyć, utwardzić lub wyprostować penisa:

 • Pompka do penisa. W tej technice umieszczasz penisa w specjalnym cylindrze, a mechanizm pompy wysysa całe powietrze. To powoduje, że krew napływa do twojego penisa i powoduje erekcję. Gdy jesteś w stanie erekcji, zakładasz zacisk u podstawy penisa, aby utrzymać go twardym (do 30 minut) podczas seksu lub masturbacji.

Podobne: Jak powiększyć penisa? Ćwiczenia na długość i grubość penisa

 • Urządzenie trakcyjne. Mają one na celu rozciągnięcie penisa w czasie. Aby użyć takiego urządzenia, włóż penisa do jednego końca urządzenia, przymocuj ten koniec do penisa, a drugi koniec do obszaru miednicy i pociągnij urządzenie, aby rozciągnąć penisa. Następnie pozostawiasz ją rozciągniętą (nie na tyle, aby spowodować ból lub dyskomfort) przez około 4 do 6 godzin dziennie przez kilka miesięcy.

Kiedy powinieneś iść do lekarza?

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli po kilku miesiącach nie widzisz żadnych rezultatów lub po prostu nie jesteś zadowolony ze swoich erekcji.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed skorzystaniem z leczenia medycznego lub chirurgicznego:

 • Średnia długość penisa w stanie erekcji wynosi od 12 do 17-18 cm. Jeśli jesteś w tym zakresie, możesz nie doceniać tego, że twój penis jest ok.
 • Stres psychiczny lub emocjonalny może wpływać na twoją zdolność do wzwodu lub utrzymania erekcji. Twój lekarz może zalecić wizytę u doradcy zdrowia seksualnego lub terapeuty, jeśli nie ma nic złego fizjologicznie z twoim penisem.
 • Posiadanie ostro zakrzywionego penisa lub ból w stanie erekcji może być oznaką choroby Peyroniego. Wynika z blizny w prąciu. Można go z powodzeniem leczyć za pomocą niektórych z tych samych procedur, które stosuje się do wydłużania i pogrubiania penisa.

Jedną z możliwych opcji klinicznych (z udokumentowanym sukcesem), którą lekarz może zalecić w leczeniu choroby Peyroniego lub podjąć dodatkowy krok w celu zwiększenia rozmiaru penisa, jest wszczepienie implantu prącia.

Podobne: Jak poprawić erekcję? 8 domowych sposobów na potencję!

Polega to na chirurgicznym włożeniu bloku silikonowego lub rękawa wokół tkanek w trzonie, aby penis był dłuższy lub grubszy.

Podsumowanie

Spróbuj jelqingu, jeśli chcesz, ale nie oczekuj, że twój penis będzie rósł z dnia na dzień.

Nie ma zbyt wiele dowodów, aby poprzeć jakiekolwiek wyniki tego ćwiczenia — a jeśli naprawdę zainwestujesz w zwiększenie rozmiaru penisa, istnieją znacznie lepsze opcje.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.