Czy l-arginina naprawdę działa na potencję?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

l-arginina na potencję

Jeśli masz do czynienia z zaburzeniami erekcji, możesz rozważyć wiele opcji leczenia. Jednak nie brakuje suplementów ziołowych obiecujących szybkie wyleczenie.

Jedna rada… Niewiele dowodów potwierdza stosowanie większości suplementów w skutecznym leczeniu zaburzeń erekcji. Jednak mimo to suplementy i kombinacje suplementów zalewają rynek.

Jednym z bardziej popularnych suplementów sprzedawanych w celu leczenia zaburzeń erekcji jest L-arginina. Występuje naturalnie w mięsie, drobiu i rybach. Można go również wytwarzać syntetycznie w laboratorium.

Co to jest L-arginina?

L-arginina to aminokwas, który pomaga w tworzeniu białek. Staje się również gazowym tlenkiem azotu (NO) w organizmie. NO jest ważne dla funkcji erekcji, ponieważ pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, dzięki czemu w tętnicach może krążyć więcej krwi bogatej w tlen. Zdrowy przepływ krwi do tętnic prącia jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania erekcji.

Skuteczność L-argininy

L-arginina była szeroko badana jako możliwe leczenie zaburzeń erekcji i wielu innych schorzeń. Wyniki sugerują, że suplement, choć ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość mężczyzn, nie pomoże przywrócić zdrowych funkcji erekcji [1]. Klinika Mayo daje L-argininie ocenę C, jeśli chodzi o naukowe dowody na skuteczne leczenie zaburzeń erekcji.

Podobne: Jakie korzyści daje Korzeń Maca? Czy działa na potencję i libido?

Jednak L-arginina jest często łączona z innymi suplementami, które mają inne działanie. Oto co badania mają do powiedzenia:

Chlorowodorek L-argininy i johimbiny

Chlorowodorek johimbiny, znany również jako johimbina, jest zatwierdzonym lekiem na zaburzenia erekcji. Badanie z 2010 r. dotyczące połączenia L-argininy i chlorowodorku johimbiny wykazało, że leczenie może być obiecujące [2]. Jednak badanie wykazało, że leczenie jest przeznaczone tylko dla łagodnych do umiarkowanych zaburzeń erekcji.

L-arginina i Pycnogenol

Chociaż sama L-arginina może nie leczyć Twoich zaburzeń seksualnych, połączenie L-argininy i suplementu ziołowego o nazwie Pycnogenol może pomóc. Badanie opublikowane w Journal of Sex and Marital Therapy wykazało, że suplementy L-argininy i Pycnogenolu pomogły znacznej liczbie mężczyzn w wieku od 25 do 45 lat z zaburzeniami erekcji osiągnąć normalne erekcje [3]. Leczenie nie spowodowało również skutków ubocznych, które występują w przypadku leków na zaburzenia erekcji.

Podobne: Czy cynamon działa na potencje? Poznaj korzyści cynamonu

Pycnogenol to nazwa handlowa suplementu zaczerpniętego z kory sosny drzewa zwanego Pinus pinaster. Inne składniki mogą obejmować ekstrakty ze skórki orzeszków ziemnych, pestek winogron i kory oczaru wirginijskiego.

Skutki uboczne stosowania l-argininy

Jak każdy lek lub suplement, L-arginina ma kilka możliwych skutków ubocznych. Obejmują one:

  • zwiększone ryzyko krwawienia,
  • niezdrowa nierównowaga potasu w organizmie,
  • zmiana poziomu cukru we krwi,
  • obniżone ciśnienie krwi.

Powinieneś uważać na przyjmowanie L-argininy, jeśli zażywasz również leki na zaburzenia erekcji na receptę, takie jak sildenafil (Viagra) lub tadalafil (Cialis). L-arginina może powodować spadek ciśnienia krwi, więc jeśli masz niskie ciśnienie krwi lub przyjmujesz leki kontrolujące ciśnienie, powinieneś unikać L-argininy lub skonsultować się z lekarzem przed jej wypróbowaniem.

Kiedy udać się do lekarza?

Powinieneś porozmawiać z lekarzem, jeśli w ogóle masz objawy zaburzeń erekcji. W wielu przypadkach zaburzenia erekcji mają podstawową przyczynę medyczną, a dla wielu mężczyzn stres i problemy w związku są również czynnikami.

Przed zażyciem leków lub suplementów rozważ wypróbowanie domowych środków poprawiających erekcję. Utrata wagi poprzez regularne ćwiczenia i zdrowa dieta może pomóc, jeśli masz nadwagę lub otyłość.

Podobne: Czy seler może działać pozytywnie na potencję?

Jeśli palisz, przestań. Palenie uszkadza naczynia krwionośne, więc rzuć palenie tak szybko, jak to możliwe. Twój lekarz może polecić produkty i programy, które, jak udowodniono, pomagają ludziom rzucić palenie i uniknąć nawrotów.

Zaburzenia erekcji można leczyć za pomocą leków na receptę, które są przyjmowane przez miliony mężczyzn z nielicznymi, jeśli w ogóle, skutkami ubocznymi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub urologiem na temat zaburzeń erekcji, aby uzyskać pomoc i sprawdzić, czy Twoje zaburzenia erekcji mogą być objawem innego stanu, który wymaga Twojej uwagi.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.