Czy można zajść w ciążę stosując stosunek przerywany? Stosunek przerywany a ciąża

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

stosunek przerywany a ciąża

Tak. Możesz zajść w ciążę stosując stosunek przerywany.

Stosunek przerywany (coitus interruptus) – polega na wyciągnięciu penisa z pochwy przed wytryskiem. Teoretycznie można zobaczyć, jak to może działać, ale jest w tym coś więcej.

Jeśli polegasz na stosunku przerywanym lub rozważasz tę opcję, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może się nie udać i dlaczego prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł.

A co jeśli nie owuluję?

Tak, nadal zajście w ciążę jest możliwe.

Chociaż prawdą jest, że Twoje szanse na zajście w ciążę są większe, gdy masz owulację, nie oznacza to, że nie możesz zajść w ciążę, gdy jej nie masz.

Plemniki mogą żyć w twoim ciele nawet przez siedem dni. Nawet jeśli nie owulujesz podczas seksu, jeśli w twoim układzie rozrodczym znajdują się plemniki, mogą one nadal żyć, gdy owulujesz.

Jak skuteczny jest stosunek przerywany?

Wskaźnik niepowodzeń w przypadku idealnego wykorzystania w przypadku stosunku przerywanego wynosi 4% [1]. Oznacza to, że przy perfekcyjnym wykonaniu stosunek przerywany zapobiega ciąży w 96% przypadków.

Mimo to szacuje się, że od 18 do 28% par stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu pierwszego roku [2]. Dzieje się tak głównie dlatego, że trudno jest wykonać stosunek przerywany w idealny sposób.

Co uważa się za idealnie wykonany stosunek przerywany?

Wskaźniki skuteczności antykoncepcji są mierzone w przypadku typowego stosowania w porównaniu z idealnym stosowaniem. Typowe użycie odnosi się do tego, jak ludzie realistycznie używają tej metody, podczas gdy idealne użycie odnosi się do, cóż, doskonałego użycia.

Osoba z penisem musi wyciągnąć go z pochwy, gdy czuje, że zaraz nastąpi wytrysk i odciążenie z genitaliów. Wygląda na coś prostego, ale czas może być trudny do kontrolowania, a to nawet nie bierze pod uwagę stanu przed wytryskiem (tak, możesz też zajść w ciążę bez wytrysku).

Podobne: Ranking tabletek na libido dla pań – Naturalna 'Viagra’ dla kobiet

Idealne użycie obejmuje również podjęcie środków ostrożności przed ponownym seksem. Aby upewnić się, że penis jest całkowicie wolny od wszelkich pozostałości nasienia, osoba musi oddać mocz i oczyścić czubek penisa przed kolejną rundą. Dla niektórych może to być trochę zabójcze dla nastroju.

Brzmi to podchwytliwie — czy są jakieś sposoby na ćwiczenie?

Udoskonalenie metody stosunku przerywanego jest rzeczywiście trudne, a praktyka raczej nie sprawi, że będzie ona bardziej efektywna. Jeśli nadal chcesz spróbować, musisz popracować nad poprawą wyczucia czasu.

Aby to zrobić, ćwicz z prezerwatywą. Kiedy zbliżasz się do orgazmu, staraj się zwracać uwagę na wszelkie sygnały lub znaki, które pomogą Ci lepiej określić, kiedy w przyszłości dojdziesz do orgazmu.

Nie próbuj tej metody bez prezerwatywy, dopóki nie będziesz pewny swojego czasu. Chociaż nawet jeśli już będziesz pewny swego, mimo wszystko warto wykorzystać prezerwatywę…

Co może pójść nie tak?

Kilka rzeczy.

Po pierwsze, trudno się wycofać, gdy jesteś w ekstazie.

Przerywany stosunek również nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Preejakulat to kolejne ryzyko. Jest to przezroczysty płyn, który jest uwalniany przez penisa, gdy osoba jest podniecona seksualnie. Większość ludzi uwalnia tylko niewielką ilość i zazwyczaj nie zawiera plemników, ale plemniki pozostające w cewce moczowej po niedawnym wytrysku mogą mieszać się z preejakulatem.

Nawet jeśli zdołasz zgrać czas i wycofać się przed wytryskiem, nawet odrobina płynu może doprowadzić do zapłodnienia.

Czy są sposoby na zwiększenie skuteczności stosunku przerywanego?

Metoda stosunku przerywanego nie jest niezawodna, ale możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą sprawić, że będzie nieco bardziej skuteczna.

1. Śledź owulację

Możesz obniżyć ryzyko zajścia w ciążę, śledząc owulację. Pamiętaj tylko, że nadal możesz zajść w ciążę przed i po owulacji.

Partnerka owulacyjna może użyć metody świadomości płodności, aby śledzić, kiedy jest najbardziej płodna. Gdy już wiesz, kiedy jest twoje płodne okno, możesz w tym czasie uniknąć seksu lub skorzystać z metody stosunku przerywanego.

Istnieje również wiele aplikacji związanych z płodnością, których możesz używać do śledzenia swoich okresów i owulacji.

2. Użyj zastępczej metody zapobiegania ciąży

Stosunek przerywany nie jest zalecany jako podstawowa metoda antykoncepcji ze względu na wysoki wskaźnik niepowodzeń, ale jest to świetna metoda wtórna.

Korzystanie z zastępczej metody wraz ze stosunkiem przerywanym może znacznie zmniejszyć ryzyko ciąży.

Używaj stosunku przerywanego razem z innymi metodami antykoncepcji, takimi jak:

 • Prezerwatywy,
 • Środek plemnikobójczy,
 • Gąbka dopochwowa,
 • Czapka szyjna,
 • Tabletki antykoncepcyjne.

Podobne: Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają libido?

Podejrzewam, że partner nie wyszedł na czas – co teraz?

Nie panikuj. Jeśli martwisz się, że twój partner nie wycofał się na czas, masz kilka opcji.

Najpierw udaj się do łazienki i:

 • Idź do łazienki, żeby się położyć, używając mięśni pochwy, aby wypchnąć każdy wytrysk, który może znajdować się w środku,
 • oddawać mocz, aby usunąć nasienie, które może znajdować się na zewnątrz pochwy,
 • dokładnie umyj strefę intymną.

Warto również rozważyć antykoncepcję awaryjną. Można to wykorzystać, aby zapobiec ciąży, jeśli Twoja antykoncepcja zawiedzie lub uprawiasz seks bez zabezpieczenia. Aby była skuteczna, powinna zostać użyta jak najszybciej. Dostępne są dwa główne typy.

 1. Tabletki „dzień po”,
 2. Wkładka domaciczna miedziana.

Czy powinnam wykonać test ciążowy?

Jeśli martwisz się, że twój partner nie wyszedł na czas, to tak, ale musisz poczekać do pierwszego dnia spóźnionej miesiączki, aby uzyskać wiarygodny wynik.

Testy ciążowe wykrywają hormon zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG). Hormon jest obecny tylko wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa jest przyczepiona do macicy.

Nawet jeśli uważasz, że doskonale zastosowaliście metodę stosunku przerywanego, powinnaś wykonać test ciążowy, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki wczesnej ciąży, takie jak:

 • Skurcze,
 • obolałe piersi,
 • mdłości,
 • niechęć do jedzenia,
 • zmęczenie,
 • częste oddawanie moczu.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, metoda stosunku przerywanego nie jest bardzo niezawodna, chyba że partner wytryskujący ma ekstremalną samokontrolę. A nawet wtedy wszystko może się nie udać. Jeśli chcecie stosować tę metodę, rozważ podwojenie (lub nawet potrojenie) innymi metodami, takimi jak prezerwatywa, środek plemnikobójczy czy śledzenie owulacji.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.