Czy czosnek działa na potencję?

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

czosnek na potencję

Czosnek to popularny składnik powiązany z długą listą korzyści zdrowotnych.

Niektóre badania donoszą, że czosnek może pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, obniżeniu poziomu cholesterolu i ochronie przed chorobami przewlekłymi [1].

Biorąc pod uwagę jego liczne właściwości lecznicze, ludzie mogą się również zastanawiać czy czosnek może poprawić sprawność seksualną lub zwiększyć libido.

W tym artykule przyjrzymy się dowodom, aby ustalić, czy czosnek może zwiększyć Twój popęd seksualny.

Czosnek działa jako przeciwutleniacz

Przeciwutleniacze mogą nie tylko pomóc chronić przed chorobami przewlekłymi, ale mogą również odgrywać kluczową rolę w zdrowiu seksualnym i płodności.

Świeży czosnek i ekstrakt z dojrzałego czosnku są bogate w przeciwutleniacze i mogą pomóc w neutralizacji szkodliwych związków znanych jako wolne rodniki [2].

Według jednego badania, przeprowadzonego wśród 100 mężczyzn z niepłodnością, przyjmowanie suplementu przeciwutleniającego zwiększyło liczbę plemników [3].

Podobne: 7 najlepszych afrodyzjaków na lepszą potencję i libido

Co ciekawe, jedno badanie na szczurach z cukrzycą wykazało, że S-allilo-cysteina z czosnku poprawia erekcję poprzez blokowanie powstawania wolnych rodników [4].

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób przeciwutleniacze w czosnku mogą wpływać na funkcje seksualne i płodność ludzi.

Czosnek może poprawić przepływ krwi

Niektóre badania sugerują, że czosnek może pomóc zwiększyć przepływ krwi, co może być korzystne w leczeniu problemów takich jak zaburzenia erekcji u mężczyzn.

W rzeczywistości wiele badań na ludziach i zwierzętach wykazało, że niektóre związki znajdujące się w czosnku mogą zwiększać przepływ krwi i poprawiać funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Co więcej, jedno badanie przeprowadzone wśród 49 starszych mężczyzn wykazało, że lek zawierający składniki takie jak ekstrakt z dojrzałego czosnku, żeń-szeń i aksamitne poroże, poprawiał potencję [5].

Czosnek może również zwiększać poziom tlenku azotu, związku, który pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, aby wspierać lepszy przepływ krwi. Może to potencjalnie pomóc w poprawie funkcji erekcji [6].

Jednak potrzeba więcej badań na ludziach, aby ocenić wpływ czosnku na zaburzenia erekcji.

Czosnek może wspierać męską płodność

Oprócz zwiększenia przepływu krwi, niektóre badania wykazały, że czosnek może pomóc w promowaniu męskiej płodności.

Jeden przegląd 18 badań wykazał, że czosnek pomógł zwiększyć produkcję plemników i zwiększyć poziom testosteronu, co może wynikać z jego właściwości przeciwutleniających [7].

W niedawnym badaniu na zwierzętach, S-allilocysteina, związek znajdujący się w czosnku, zwiększył produkcję testosteronu u myszy [8].

Podobne: Czy imbir może poprawić potencję?

Inne badania na zwierzętach wykazało również, że dojrzały ekstrakt z czosnku może chronić przed zmianami w produkcji plemników i poziomie testosteronu spowodowanymi chemioterapią [9].

Mimo to potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, w jaki sposób czosnek może wpływać na męską płodność i poziom testosteronu u ludzi.

Podsumowanie

Czosnek jest potężnym naturalnym składnikiem, który został powiązany z wieloma potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi.

Według niektórych badań na ludziach i zwierzętach może poprawiać funkcje seksualne poprzez zwiększenie przepływu krwi i poprawę płodności, zwłaszcza u mężczyzn.

Mimo to dostępne badania dotyczące wpływu czosnku na popęd seksualny są ograniczone i pozostaje niejasne, w jaki sposób może on wpływać na funkcje seksualne u kobiet.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.