7 najlepszych afrodyzjaków na lepszą potencję i libido

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

najlepsze afrodyzjaki

Afrodyzjak to lek lub pokarm, który pobudza instynkt seksualny, wywołuje pożądanie lub zwiększa przyjemność i wydajność seksualną.

Niezliczone leki farmaceutyczne są dostępne i sprzedawane specjalnie ze względu na ich działanie zwiększające libido.

Jednak niektóre osoby preferują naturalne alternatywy, ponieważ są one na ogół bezpieczniejsze i mają mniej skutków ubocznych.

Warto zauważyć, że wiele afrodyzjaków nie ma poparcia naukowego, a niektóre produkty naturalne mogą mieć negatywne skutki. Jeśli myślisz o wypróbowaniu suplementu – najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Polecamy: Jak zwiększyć libido? 10 naturalnych sposobów dla kobiet i mężczyzn!

W tym artykule poznasz 7 najlepszych afrodyzjaków popartych naukowo, które mogą zwiększyć Twoje libido.

1. Żeń-szeń koreański (czerwony)

Żeń-szeń to kolejne popularne zioło w medycynie chińskiej.

Jeden szczególny rodzaj – czerwony żeń-szeń – jest powszechnie stosowany w leczeniu różnych dolegliwości u mężczyzn i kobiet, w tym niskiego libido i funkcji seksualnych.

W kilku badaniach zaobserwowano, że czerwony żeń-szeń jest skuteczniejszy niż placebo w poprawie funkcji erekcji. (1)(2)

Ponadto jedno małe badanie wykazało, że czerwony żeń-szeń może poprawić podniecenie seksualne podczas menopauzy.

Jednak wyniki te nie są uniwersalne, a niektórzy eksperci kwestionują siłę tych badań. Ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania przed wyciągnięciem mocnych wniosków.

W większości badań uczestnicy przyjmowali 1,8-3 gramy czerwonego żeń-szenia dziennie przez 4-12 tygodni. (3)

Ludzie na ogół dobrze tolerują żeń-szeń, ale może on wpływać na leki rozrzedzające krew i leczenie nowotworów wrażliwych na hormony (4).

W niektórych przypadkach żeń-szeń może również powodować bóle głowy, zaparcia lub niestrawność (5).

2. Korzeń Maca

Maca jest słodkim warzywem korzeniowym o wielu korzyściach zdrowotnych.

W Ameryce Południowej ludzie powszechnie używają go do zwiększania płodności, a jego przydomek to „Peruwiańska Viagra”. Rośnie głównie na w górach centralnego Peru i jest spokrewniona z warzywami krzyżowymi, w tym z brokułami, jarmużem, kalafiorem i kapustą.

Badania na zwierzętach wykazały wzrost libido i funkcji erekcji u gryzoni po spożyciu maca. 4 inne badania sugerują, że może również zwiększyć libido u ludzi. (6)(7)(8)(9)(10)

Jedno małe badanie wykazało, że Maca może pomóc zmniejszyć utratę libido, która często występuje jako efekt uboczny niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Większość badań dostarczała 1,5-3,5 grama Maca dziennie przez 2-12 tygodni. (11)

Uczestnicy ogólnie dobrze tolerowali to spożycie i doświadczyli kilku skutków ubocznych. Jednak potrzeba więcej badań, żeby określić bezpieczne dawki i długoterminowe skutki.

3. Pistacje

Nie wiem, czy wiesz, ale ludzie jedzą pistacje od 6000 roku p.n.e.

Mają one wartość odżywczą i są bogate w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze.

Pistacje mogą mieć wiele korzyści zdrowotnych, w tym pomagać obniżyć ciśnienie krwi (12), kontrolować wagę (13) i zmniejszyć ryzyko chorób serca (14).

Mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów zaburzeń erekcji.

W jednym małym badaniu mężczyźni, którzy spożywali 100 g orzeszków pistacjowych dziennie przez 3 tygodnie, doświadczyli zwiększonego przepływu krwi do penisa i mocniejszych erekcji.

Eksperci sugerują, że te efekty mogą wynikać ze zdolności pistacji do poprawy poziomu cholesterolu we krwi i stymulacji lepszego przepływu krwi w całym ciele.

W badaniu tym nie wykorzystano jednak grupy placebo, co utrudnia interpretację wyników. Potrzebne są dalsze badania, zanim będzie można wyciągnąć pewne wnioski.

4. Miłorząb dwuklapowy

Ginkgo Biloba to ziołowy suplement pozyskiwany z jednego z najstarszych gatunków drzew – drzewa Ginkgo Biloba.

Tradycyjna medycyna chińska wykorzystuje go w leczeniu wielu dolegliwości, w tym depresji i słabych funkcji seksualnych. Mówi się, że Ginkgo Biloba działa jak afrodyzjak, pomagając rozluźnić naczynia krwionośne i zwiększyć przepływ krwi.

Niemniej jednak badania przyniosły mieszane wyniki. (15)

Na przykład w 1998 roku małe badanie wykazało, że miłorząb dwuklapowy zmniejszył utratę libido, którą powodowało stosowanie antydepresantów u około 84% uczestników.

Zarówno meżczyźni, jak i kobiety powiedzieli, że doświadczyli zwiększonego pożądania, podniecenia i zdolności do orgazmu po spożyciu 60-240 mg suplementu dziennie, chociaż efekty wydawały się silniejsze u kobiet. Było to jednak badanie niskiej jakości, a jego wyniki mogą nie być wiarygodne. (16)

Bardziej rygorystyczne badanie kontrolne zostało opublikowane w 2004 roku. Badanie to nie wykazało poprawy w podobnej grupie uczestników, którzy przyjmowali miłorząb dwuklapowy. (17)

Ginkgo Biloba jest ogólnie dobrze tolerowany, ale może działać jako środek rozrzedzający krew. Tak więc, jeśli zażywasz leki rozrzedzające krew, przed zażyciem miłorzębu dwuklapowego skonsultuj się z lekarzem. (18)

5. Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny, znany również jako Tribulus Terrestris, to roślina jednoroczna, która rośnie w suchym klimacie.

Producenci suplementów często twierdzą, że może on zwiększyć libido.

Badania sugerują, że może podnosić poziom testosteronu u niektórych zwierząt, ale nauka nie udowodniła, że może zwiększać poziom testosteronu lub płodność u ludzi. (19)(20)

Ograniczone dowody sugerują, że może pomóc zwiększyć funkcje seksualne i pożądanie u mężczyzn i kobiet. (21)(22)(23)

6. Kozieradka pospolita

Kozieradka to roślina  jednoroczna uprawiana na całym świecie.

Jej nasiona są najczęściej używane w daniach południowoazjatyckich, ale są również popularne w medycynie ajurwedyjskiej jako środek przeciwzapalny i wzmacniający libido.

I być może dzieje się tak nie bez powodu – wydaje się, że to zioło zawiera związki, które organizm może wykorzystać do wytwarzania hormonów płciowych, takich jak estrogen i testosteron (24).

Jedno badanie podaje, że mężczyźni, którzy przyjmowali 600 mg ekstraktu z kozieradki dziennie przez 6 tygodni, zgłaszali, że doświadczają zwiększonego podniecenia seksualnego i większej liczby orgazmów.

Jednak ten suplement zawierał również 17 mg magnezu, 15 mg cynku i 5 mg pirydoksyny, co mogło przyczynić się do wyników. Cynk jest składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w męskiej płodności (25)(26).

Polecamy: Cynk na potencję – Czy to naprawdę działa?

Podobnie w małym badaniu zbadano wpływ dziennej dawki 600 mg ekstraktu z kozieradki u kobiet, które zgłosiły niski popęd płciowy.

Wyniki badania wykazały znaczny wzrost pożądania i podniecenia seksualnego w grupie kozieradki pod koniec 8-tygodniowego badania, w porównaniu z grupą placebo (27).

Kozieradka jest ogólnie dobrze tolerowana, ale może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew i może powodować niewielką niestrawność (28).

Co więcej, ze względu na swój wpływ na hormony płciowe, kozieradka może również zakłócać leczenie nowotworów hormonowrażliwych.

7. Szafran

Szafran to przyprawa pochodząca z kwiatu Crocus Sativus. Pochodzi z Południowo-zachodniej Azji i jest jedną z najdroższych przypraw na wagę.

Ta przyprawa jest często używana jako alternatywny środek do leczenia depresji, zmniejszenia stresu i poprawy nastroju.

Co więcej, szafran jest również popularny ze względu na potencjalne właściwości afrodyzjakalne, zwłaszcza u osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne.

W jednym z badań zaobserwowano, że grupa mężczyzn, która przyjmowała 30 mg szafranu dziennie przez 4 tygodnie, doświadczyła większej poprawy funkcji erekcji niż mężczyźni otrzymujący placebo.

Badanie kontrolne u kobiet wykazało, że osoby z grupy szafranu doświadczyły wyższego poziomu pobudzenia i zwiększonego nawilżenia w porównaniu z grupą placebo.

Niemniej jednak badania nad afrodyzjakowymi właściwościami szafranu u osób bez depresji dają niespójne wyniki.

Afrodyzjaki, które nie są poparte dowodami naukowymi

Kilka innych produktów spożywczych ma właściwości afrodyzjakalne, ale jest bardzo mało dowodów naukowych na popracie tych twierdzeń.

Polecamy: 5 produktów na lepszy seks i 3 których naprawdę warto unikać

Oto kilka popularnych przykładów:

  • Ostrygi – podczas gdy jedno z badań donosi, że mogą one mieć pewne działanie zwiększające libido u szczurów, nie ma badań potwierdzających właściwości wzmacniające libido u ludzi,
  • Czekolada – związki w kakao są często reklamowane jako mające działanie afrodyzjakalne, szczególnie u kobiet. Jednak badania dostarczają niewiele dowodów na poparcie tego przekonania (29),
  • Miód – podobno był używany od wieków, aby wnieść romans do małżeństw. Jedna odmiana zwana „szalonym miodem” jest nawet sprzedawana jako stymulant seksualny. Jednak żadne badania nie potwierdzają tego,
  • Chasteberry – badania sugerują, że ten owoc może wpływać na poziom hormonów i zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet (30). Jednak nie ma dowodów na to, że oferuje jakiekolwiek korzyści zwiększające libido,
  • Papryczka chili – zgodnie z powszechnym przekonaniem, kapsaicyna, związek, który nadaje ostrym chili pikantność, stymuluje zakończenia nerwowe na języku, powodując uwalnianie substancji chemicznych zwiększających popęd seksualny. Jednak żadne badania nie potwierdzają tego przekonania,
  • Epimedium (horny goat weed) –popularny składnik w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu dolegliwości takich jak zaburzenia erekcji. Badania na komórkach i zwierzętach zapewniają pewne wczesne wsparcie dla tego zastosowania, ale potrzebne są dalsze badania na ludziach,
  • Alkohol – może działać jak afrodyzjak, pomagając zarówno mężczyznom jak i kobietom zrelaksować się i poprawić nastrój (31). Jednak wysokie spożycie alkoholu może zmniejszyć podniecenie i funkcje seksualne, dlatego kluczem jest umiar.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o zwiększanie popędu seksualnego, lista produktów o potencjalnym działaniu afrodyzjakalnym jest bardzo długa.

Jednak tylko niewielka część tych rzekomych afrodyzjaków jest faktycznie wspierana przez badania.

Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem opcji popartych naukowo, możesz zacząć od niewielkich ilości i zwiększyć dawkę w oparciu o osobistą tolerancję.

Należy również pamiętać, że naturalne afrodyzjaki mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Jeśli obecnie przyjmujesz leki, przed wypróbowaniem tych produktów i ziół skonsultuj się z lekarzem.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.