Jak zwiększyć libido? 10 naturalnych sposobów dla kobiet i mężczyzn!

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

Naturalne sposoby na zwiększenie libido u kobiet i mężczyzn

Libido, testosteron albo po prostu popęd seksualny. Rzeczą normalną jest, że różni się pomiędzmy ludźmi. Niskie libido nie zawsze musi być problemem, ale jeśli akurat dla Ciebie jest kłopotem, możesz wypróbować naturalne metody, które potrafią odmienić ten stan.

Na poziom libido może wpływać wiele czynników – lęki, problemy zdrowotne, wiek albo trudny czas w związku. Niskie libido wcale nie musi być problematyczne, ale niestety może mieć negatywny wpływ na relację z partnerem.

W tym artykule przedstawię Ci najlepsze naturalne sposoby, jakie kobiety i mężczyźni mogą wykorzystać w celu zwiększenia libido.

Naturalne sposoby na zwiększenie libido

Dzięki poniższym metodom zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą podnieść swoje libido w naturalny sposób. Oto one:

1. Zadbaj o jakość snu

Prawidłowy sen jest w stanie poprawić ogólny nastrój i poziom energii, a niektóre badania mówią nawet o jego zależności z poziomem libido.

Badanie z 2015 roku przeprowadzone na kobietach sugeruje, że większa ilość snu ostatniej nocy zwiększa ich pożądanie seksualne kolejnego dnia. Kobiety, które spały dłużej odczuwały większy popęd seksualny niż te, które spały krócej.

2. Przejdź na zdrową dietę

Trzymanie się zdrowej diety może korzystnie wpływać na popęd seksualny. Taka dieta może również zadbać o dobre krążenie i zdrowie serca. Na diecie typowej pod libido nie stosuje się pokarmów zmniejszających ochotę na seks.

Podobne: Co jeść, żeby poprawić potencję? Dieta przy zaburzeniach erekcji

Zespół metaboliczny i choroby układu krążenia mogą wpływać na fizyczne funkcjonowanie seksualne. Zespół policystycznych jajników może również wpływać na poziom hormonów, co może również zaburzyć libido.

Spożywanie diety bogatej w warzywa, ubogiej w produkty o wysokiej zawartości ckuru i bogatej w chude białka może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom erekcji.

3. Wypróbuj afrodyzjaki

Istnieje wiele naturalnych metod na podniesienie libido. Cały czas trwają badania nad korzyściami stosowania korzenia maca. Ponadto istnieje wiele badań na temat innych ziół o których mówi się, że podnoszą popęd seksualny.

Badanie z 2015 roku mówi nam, że istnieją zioła, które mogą poprawić funkcje seksualne:

 • Tribulus terestris,
 • Miłorząb,
 • Korzeń Maca,
 • Żeń-szeń koreański.

Należy jednak uważać na stosowanie ziołowych preparatów bez zgody lekarza. Niektóre takie środki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, a ponadto produkcja ziołowych suplementów nie jest badania w żaden sposób poza kontrolą składu „na papierze”.

4. Rzuć palenie

Palenie papierosów może negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Zdrowe serce jest ważne dla dobrego funkcjonowania seksualnego.

Osoby palące papierosy często potwierdzają, że po rzuceniu palenia wzrasta ich poziom energii i popęd seksualny.

5. Zacznij regularnie ćwiczyć

Regularna aktywność fizyczna jest w stanie pomóc odzyskać popęd seksualny na wiele sposobów. Badanie przeprowadzone w 2015 roku mówi nam, że regularne ćwiczenia mogą pomóc mężczyznom poradzić sobie z problemami, takimi jak problemy z obrazem ciała, zmiany w relacjach i niskie libido.

Natomiast przegląd badań z udziałem kobiet mówi nam, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zmniejszyć objawy związane z curzycą u kobiet. W badaniu podkreślono, że wykonywanie ćwiczeń dna miednicy może być pomocne u kobiet bez cukrzycy.

6. Zadbaj o odpowiednią wagę

Część naukowców łączy otyłość i nadwagę z niskim popędem seksualnym oraz innymi czynnikami związanymi ze zmniejszoną płodnością. Jest to związane z czynnikami hormonalnymi, takimi jak niskie stężenie testosteronu.

Niektóre osoby z nadwagą mogą również odczuwać skutki psychologiczne, takie jak obniżona pewność siebie. Kompleksy to jedna z największych przeszkód.

Utrzymanie odpowiedniej wagi może poprawić popęd seksualny, zarówno ten fizyczny jak i psychiczny. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc to osiągnąć, a także poprawić ogólny poziom energii.

7. Rozluźnij się

Wszelkie lęki lub stres nie są niczym dobrym! Jest to częsta przyczyna niskiego libido zarówno u kobiet i mężczyzn, a najczęściej spowodowana jest przez różne nieprzyjemne życiowe sytuacje lub specyficzne obawy przed współżyciem.

Osoby które ciężko pracują przez wiele godzin, pełnią obowiązki opiekuńcze lub wykonują różne stresujące zajęcia mogą odczuwać zmęczenie, a to bezpośrednio przekłada się na niskie libido.

Lęk i stres nie tylko może zmniejszyć libido, ale także utrudnić osiągnięcie lub utrzymanie erekcji, a to może bardzo zniechęcać przed współżyciem.

Badania jasno sugerują, że szczególnie depresja i lęk mogą skutkować obniżeniem poziomu libido i zwiększoną dysfunkcją seksualną.

Istnieje wiele sposobów na to, żeby przezwyciężyć lęk, ograniczyć zmęczenie czy poprawić zdrowie psychiczne:

 • Rozmowa z partnerem,
 • Znalezienie nowego hobby,
 • Regularna aktywność fizyczna,
 • Przejście na zdrową dietę,
 • Wizyta u terapeuty,
 • Zadbanie o regularny sen.

8. Zadbaj o dobrą relację

Rzeczą normalną jest, że z czasem pewne elementy w związku zmieniają się. Niektóre osoby z czasem doświadczają uspokojenia pożądania seksualnego.

Próba skoncentrowania się na poprawie relacji może zwiększyć libido u każdej osoby! Wykorzystanie tych elementów może okazać się pomocne:

 • Wykonywanie wspólnych zajęć (hobby, podróżowanie),
 • Planowanie randek,
 • Planowanie wspólnego spędzania czasu,
 • Praktykowanie otwartej komunikacji.

9. Gra wstępna ma znaczenie

Lepsze doznania seksualne mogą zwiększąć ochotę na seks jednocześnie zwiększając libido. Gra wstępna może znacznie poprawić doznania seksualne poprzez spędzanie większej ilości czasu na dotykaniu, całowaniu, używaniu zabawek erotycznych czy uprawianiu seksu oralnego.

Szczególnie dla kobiet gra wstępna może odgrywać szczególne znaczenie. Badanie z 2017 roku mówi nam, że tylko około 18% kobiet osiąga orgazm podczas samego stosunku, podczas gdy 33,6% kobiet twierdzi, że do osiągnięcia orgazmu konieczna jest stymulacja łechtaczki.

10. Wypróbuj terapię seksualną

Pożądanie seksualne jest złożone i obejmuje elementy nie tylko fizyczne, ale również psychologiczne. Nawet jeśli jakaś osoba ma stan fizyczny wpływający na libido (np. cukrzyca), to poprawa emocjonalnej i psychologicznej odpowiedzi na seks może poprawić libido i sprawność seksualną.

Terapia często okazuje się być bardzo skuteczną strategią na zwiększenie libido. Indywidualna rozmowa może pomóc w rozwiązaniu negatywnych opinii na temat seksu, poczucia własnej wartości i wtórnych przyczyn niskiego libido, takich jak lęk i depresja. Poradnictwo w zakresie związków może pomóc niektórym osobom radzić sobie z czynnikami wpływającymi na ich pożądanie seksualne.

Oprócz samej terapii pomocna może też być terapia uważności. Jedno z badań z 2014 roku wykazało, że zaledwie cztery sesje terapii poznawczo-behawioralnej opartej na uważności poprawiły pożądanie seksualne, podniecenie seksualne i satysfakcję seksualną u kobiet.

Jak zwiększyć libido u kobiet

Hormony związane z płcią takie jak estrogen i związki estrogenopodobne również mogą wpływać na pożądanie seksualne u kobiet.

Wiele kobiet doświadcza spadku libido i funkcjonowania seksualnego w okresie menopauzy, kiedy spada poziom estrogenu. Terapia zastępcza estrogenami może pomóc w niektórych przypadkach.

jak zwiększyć libido u kobiet

Kolejnym objawem menopauzy jest suchość pochwy. Używanie lubrykantów podczas aktywności seksualnej może zwiększyć satysfakcję z seksu.

Kobiety również produkują testosteron. Kiedyś lekarze uważali, że może on wpływać na popęd seksualny o kobiet, ale jak dotąd żadne badania nie wykazały, że jest silnym związkiem.

Kolejną przyczyną niskiego libido u kobiet mogą być tabletki antykoncepcyjne. Jeśli podejrzewasz, że mogą one być przyczyną niskiego libido, warto porozmawiać z lekarzem na temat zmiany tabletek.

Jak zwiększyć libido u mężczyzn

Zwykle terapia zastępcza testosteronem to skuteczna metoda na przywrócenie prawidłowego poziomu libido. Poziom libido u mężczyzn jest często związane z poziomem testosteronu, który wraz z wiekiem spada. Taka terapia jest w stanie pomóc niektórym mężczyznom.

Podobne: Jak poprawić erekcję? 8 domowych sposobów na potencję!

U mężczyzn z niedoborem testosteronu lub hipogonadyzmem, terapia zastępcza testosteronem może skutkować poprawią libido, zmniejszoną depresją i poprawą ogólnej erekcji, zgodnie z tym, co mówi nam przegląd badań z 2017 roku.

Istnieje niewiele dowodów sugerujących, że niektóre pokarmy lub suplementy zwiększają poziom testosteronu i poprawiają funkcje seksualne. Niektóre badania mówią nam, że cynk, witamina D i kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być ważnymi składnikami diety pod produkcję testosteronu.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli obawiasz się spadku libido, lekarz może udzielić porady i informacji na temat potencjalnych przyczyn i sposobów leczenia. Lekarze posiadający wiedzę na temat alternatywnych i uzupełniających się środków mogą również pomóc danej osobie w wyborze naturalnych środków.

Osoba może chcieć zobaczyć się z lekarzem w przypadku niskiego libido, gdy:

 • Pojawia się nagle lub bez wyjaśnienia,
 • Pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub ból,
 • Występuje po rozpoczęciu nowego leczenia lub po operacji,
 • Powoduje poważne problemy w związku lub stres psychiczny,
 • Seks jest bolesny.

Podsumowanie

Istnieje duże naturalne zróżnicowanie pragnień seksualnych i libido. Ważne jest, aby pamiętać, że posiadanie niższego libido niż inne osoby niekoniecznie jest złą rzeczą.

Jeśli jednak ktoś chce zwiększyć swoje libido, istnieje wiele metod do wypróbowania. Obejmują one pożywną dietę, regularne ćwiczenia, redukcja stresu i niepokoju, a także skupienie się na poprawie relacji intymnych.

Niskie libido to złożony problem, obejmujący elementy relacji, psychologii i fizyczności. Znajomość przyczyny może pomóc osobie znaleźć najlepsze leczenie.

Ponieważ niskie libido lub nagła zmiana libido może być oznaką stanu zdrowia, najbezpieczniej jest porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem preparatów podnoszących libido.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.