Jak poprawić erekcję? 8 domowych sposobów na potencję!

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

domowe sposoby na potencję

Zaburzenia erekcji lub impotencja są dzisiaj sporym wyzwaniem dla wielu mężczyzn, niezależnie od wieku. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane różnymi czynnikami – stanem zdrowia, problemami emocjonalnymi, paleniem papierosów, niektórymi lekami, alkoholem lub narkotykami – ale na szczęście wyleczenie zaburzeń erekcji jest możliwe.

Chociaż opcje leczenia zaburzeń erekcji mogą obejmować leki na zaburzenia erekcji i zabiegi chirurgiczne, istnieją także nieinwazyjne metody na zaburzenia erekcji, które mogą skutecznie pomóc.

Wiele źródeł podaje, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji mogą odczuwać niektóre lub wszystkie z poniższych objawów:

  1. Zmniejszone pożądanie seksualne,
  2. Kłopoty z uzyskaniem erekcji,
  3. Kłopoty z utrzymaniem erekcji.

Rzeczywistość jest taka, że wielu młodych mężczyzn ze słabą erekcją odwiedza lekarza po to, by uzyskać pozwolenie na przyjmowanie leków.

Często mężczyźni z zaburzeniami erekcji cierpią na choroby serca lub cukrzycę, do tego mogą prowadzić siedzący tryb życia i cierpieć na nadwagę lub otyłość. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na potencję mają te schorzenia.

Oprócz leczenia zaburzeń erekcji lekarz może zalecić leczenie jakiejś choroby, większą aktywność fizyczną lub utratę zbędnych kilogramów.

Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele, w tym problemy takie jak cukrzyca, otyłość, choroby serca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, a nawet zaburzenia snu. Leki przyjmowane ze względu na schorzenia mogą powodować zaburzenia erekcji, podobnie jak alkohol i palenie.

Jednak zaburzenia erekcji mogą być spowodowane również przez zdrowie psychiczne – lęki, depresja, stres czy problemy w związku. Przyczyn jest mnóstwo, dlatego wizyta u lekarza jest tak bardzo ważna.

Ignorowanie zaburzeń erekcji może prowadzić do komplikacji, takich jak kompleksy, wysoki lęk, problemy w związku i kiepski poziom życia seksualnego. Ponadto, trudno o zapłodnienie partnerki w przypadku gdy mężczyzna cierpi na zaburzenia erekcji.

Badanie opublikowane w The Journal of Sexual Medicine (2014) wykazało, że niektórzy mężczyźni mogą odwrócić zaburzenia erekcji poprzez zmiany w swoim stylu życia na zdrowsze – ćwiczenia, utrata zbędnych kilogramów, zbilansowana dieta i prawidłowy sen. Naukowcy wykazali również, że nawet jeśli są wymagane leki na zaburzenia erekcji, prawdopodobnie będą one bardziej skuteczne, jeśli wprowadzisz wspomniane zmiany w swoim życiu.

Dla mężczyzn poszukujących leków na zaburzenia erekcji istnieje ogromny wybór środków, które pomagają uzyskać erekcję wystarczająco mocną, aby odbyć satysfakcjonujący seks.

Powszechnie przypisywane leki na zaburzenia erekcji obejmują:

  • Sildenafil,
  • Tadalafil,
  • Awanafil,
  • Wardenafil.

Jeśli potrzebujesz leczenia zaburzeń erekcji, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem.

1. Jedz zdrowo

Żywność, którą jesz, może mieć bezpośredni wpływ na zaburzenia erekcji. Dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i ryby, a także ograniczająca czerwone mięso i produkty zbożowe zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Podobne: Co jeść, żeby poprawić potencję? Dieta przy zaburzeniach erekcji

Zdrowa dieta pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co jest ważne, ponieważ statystycznie mężczyźni, którzy mają 42 cale w pasie (około 106 cm) są zwykle o 50% bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż mężczyźni, którzy mają w pasie 32 cale (około 81 cm). Ponadto otyłość zwiększa ryzyko chorób naczyniowych i cukrzycy, czyli dwóch najważniejszych czynników przyczyniających się do rozwoju problemów ze wzwodem.

2. Zaczij ćwiczyć

Aktywność fizyczna często okazuje się najlepszym lekiem na zaburzenia erekcji – jedną z najlepszych metod są ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia działają na kilku frontach, aby zwalczyć rozwój zaburzeń erekcji.

Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi, co jest niezwykle ważne dla silnej erekcji. Ponadto poprawiają ciśnienie krwi, zwiększają poziom tlenku azotu w naczyniach krwionośnych (im go więcej, tym silniejsza erekcja). Natomiast ćwiczenia szczególnie obciążające organizm mogą zwiększyć naturalną produkcję testosteronu, który jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na siłę erekcji i popęd seksualny.

3. Śpij dłużej

Nieprawidłowy sen może być jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju zaburzeń erekcji. Badanie opublikowane w Science Direct podkreśla skomplikowany związek między hormonami (np. testosteron), funkcjami seksualnymi i snem, zauważając, że poziom testosteronu wzrasta wraz z poprawą snu, a warto pamiętać, że jego niższy poziom jest związany z zaburzeniami erekcji.

Przestrzeganie odpowiedniego harmonogramu snu może okazać się naturalnym lekarstwem na zaburzenia erekcji.

4. Ogranicz picie alkoholu

Alkohol ma działanie uspokajające, ale może powodować zarówno przejściowe, jak i długotrwałe zaburzenia erekcji.

Układ nerwowy jest odpowiedzialny za uwalnianie tlenku azotu, substancji chemicznej niezbędnej do wytworzenia i utrzymania erekcji, a duże spożycie alkoholu powoduje osłabienie ośrodkowego układu nerwowego, przez co zaczyna działać mniej wydajnie. Za mało tlenku azotu prowadzi do zaburzeń erekcji.

5. Rzuć palenie

Dla wielu mężczyzn rzucenie palenia jest jak lekarstwo na zaburzenia erekcji, szczególnie gdy zaburzenia są wynikiem choroby naczyniowej, która pojawia się, gdy dopływ krwi do penisa zostaje ograniczony z powodu zablokowania lub zwężenia tętnic. Palenie, a nawet tytoń bezdymny mogą także powodować zwężenie naczyń krwionośnych i prowadzić do zaburzeń erekcji.

Jeżeli palisz, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem o rzuceniu palenia i czy leki na receptę mogą Ci pomóc.

6. Wypróbuj akupunkturę

Badania jednoznacznie nie potwierdzają działania akupunktury w leczeniu zaburzeń erekcji, ale szczególnie jedno z badań wykazało, że akupunktura może być korzystna dla mężczyzn doświadczających zaburzeń erekcji jako efekt uboczny leków przeciwdepresyjnych.

Seksualne skutki uboczne tych leków zdarzają się co najmniej połowie wszystkich przyjmujących je osób.

7. Zastanów się czy problemem nie są inne leki

Zaburzenia erekcji mogą wystąpić jako efekt uboczny leków przyjmowanych z powodu jakiejś choroby lub schorzenia. Częstymi winowajcami są między innymi leki na nadciśnienie, leki przeciwdepresyjne, niektóre leki moczopędne, leki nasercowe, beta-blokery, leki przeciwpsychotyczne, leki na cholesterol, leki hormonalne, chemioterapia, kortykosteroidy i leki na łysienie u mężczyzn.

Jeśli przypuszczasz, że leki, które przyjmujesz, mogą powodować zaburzenia erekcji, porozmawiaj ze swoim lekarzem, ale nie przerywaj ich stosowania samodzielnie. Niektóre leki można odstawić wyłącznie pod nadzorem lekarza.

8. A może zioła na potencję. Szkodzą czy pomagają?

Istnieje wiele preparatów ziołowych, które reklamowane są jako środki poprawiające erekcję, ale większość z nich ma słabe działanie i może powodować szkodliwe skutki uboczne. Dwa naturalne sposoby leczenia zaburzeń erekcji, które okazały się obiecujące, to sok z granatu i żeń-szeń koreański.

Uważa się, że żeń-szeń zwiększa produkcję tlenku azotu, co prowadzi do poprawy przepływu krwi. Natomiast sok z granatu jest silnym przeciwutleniaczem i może pomóc w zapobieganiu miażdżycy. Pamiętaj, żeby zawsze porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, ponieważ mogą one zakłócać działanie innych przyjmowanych leków.

Autorem wpisu jest Grzegorz Wolski

Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego stałem się psychoterapeutą i dzisiaj mam w tym ogromne doświadczenie. Jednak kilka lat później stałem się również seksuologiem klinicznym. Przez wiele lat mojej pracy zdobyłem Certyfikat Seksuologa Klinicznego, a także Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Trudno zliczyć jak wielu parom pomogłem uporać się z nawet najgorszymi problemami. Jako specjalista, swoim doświadczeniem postanowiłem dzielić się za darmo w Internecie i uświadamiać, że nie warto kryć się z problemami seksualnymi. W swoim życiu stale szukam nowych wyzwań. Wolny czas spędzam głównie na korcie tenisowym i w kuchni. Jestem ogromnym pasjonatem zdrowego stylu życia. Poza tym na co dzień jestem mężem i ojcem trójki dzieci.