Jak zwiększyć libido u żony? Poznaj sprawdzone metody

Każdy artykuł jest dokładnie badany, a źródła sprawdzane, aby upewnić się, że są aktualne, wiarygodne i obiektywne. Nasz zespół to przede wszystkim kliniczni seksuolodzy o ogromnym doświadczeniu. Poznaj proces tworzenia treści.

jak zwiększyć libido u żony

Niskie libido u kobiet ma wiele potencjalnych przyczyn, w tym podstawowe problemy zdrowotne, problemy emocjonalne, psychologiczne lub stres związany z rodziną i pracą. Dobrą wiadomością jest to, że identyfikacja pierwotnej przyczyny niskiego libido może prowadzić do skutecznych opcji leczenia.

Nie jest niczym niezwykłym, że pary mają rozbieżności w swoich popędach seksualnych. Według badań opublikowanych przez Journal of The American Medical Association (JAMA), w związku heteroseksualnym najczęściej to kobieta ma niższe libido. Może to być niepokojące dla obojga partnerów, a nawet narazić związek na ryzyko, jeśli nie można go rozwiązać.

Możliwe objawy niskiego libido u Twojej żony

Potocznie nazywane „niskie libido” czy „brak zainteresowania seksem” to hipoaktywne zaburzenia pożądania seksualnego, chociaż istnieje pewna debata na temat tego, czy brak popędu seksualnego u kobiet powinien być postrzegany jako zaburzenie. Badania wykazały, że kobiece libido różni się od męskiego i że kobiety naturalnie mają niższe libido oraz myślą o seksie rzadziej niż mężczyźni [1].

Według Podręcznika Diagnostycznego i Statystycznego Zaburzeń Psychicznych (DSM-5) używanego przez specjalistów od zdrowia psychicznego, brak pragnienia musiałby wzrosnąć do poziomu, w którym powoduje u kobiety znaczny niepokój, gdzie wpływa na jej relacje lub poczucie własnej wartości, przez pół roku lub dłużej [2].

Niektóre objawy hipoaktywnych zaburzeń pożądania seksualnego obejmują:

 • Trudności w czerpaniu przyjemności z seksu lub stymulacji narządów płciowych,
 • Brak zainteresowania aktywnością seksualną,
 • Brak zainteresowania inicjowaniem seksu,
 • Nieistniejące myśli lub fantazje seksualne.

Przyczyny niskiego libido u żony

Należy zauważyć, że niektóre wahania pożądania seksualnego są naturalne i zdrowe. Istnieje również wiele innych czynników, które mogą zmniejszyć pożądanie seksualne, które nie kwalifikują się jako hipoaktywne zaburzenia pożądania seksualnego.

Aby wykluczyć hipoaktywne zaburzenie pożądania, żona powinna skontaktować się z lekarzem, aby zidentyfikować potencjalne przyczyny, a także opcje leczenia. Ponieważ nie ma specjalnych testów medycznych, które mogłyby zdiagnozować hipoaktywne zaburzenia pożądania, lekarz będzie chciał poznać objawy, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak niski popęd seksualny wpływa na żony relacje i życie.

Czynniki zdrowotne

W niektórych przypadkach za niskim libido może leżeć podstawowy stan chorobowy. Następujące warunki i leki mogą potencjalnie obniżyć popęd seksualny:

 • Leki na ciśnienie krwi,
 • Nadwaga lub otyłość,
 • Antydepresanty,
 • Przewlekłe schorzenia (cukrzyca, zapalenie stawów, niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, choroba sercowo-naczyniowa, zaburzenia neurologiczne lub endokrynologiczne),
 • Zaburzenia depresyjne lub lękowe,
 • Przewlekły lub fizyczny ból, który może być związany z jakąś chorobą,
 • Schorzenia, takie jak wulwodynia, która sprawia, że seks jest bolesny,
 • Niedobór hormonów, wahania hormonalne lub niski poziom testosteronu,
 • Zmniejszony przepływ krwi do pochwy i macicy,
 • Uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów po histerektomii, lub innej operacji obejmującej narządy rozrodcze,
 • Menopauza, ciąża lub karmienie piersią.

W przypadkach, gdy leki takie jak antydepresanty powodują obniżenie popędu seksualnego, lekarz może zasugerować receptę z mniejszą liczbą skutków ubocznych. Nie należy przerywać przyjmowania leków bez zgody lekarza.

Czynniki osobiste

Codzienny życiowy stres może mieć wpływ na libido. Na przykład wiele kobiet ma mniejsze pragnienie współżycia po urodzeniu dzieci z powodu nadmiernego zajęcia i zmęczenia, dlatego że skupiają się bardziej na swoich dzieciach niż małżeństwie. Ponadto, jeśli ciało Twojej żony zmieniło się z biegiem czasu lub po porodzie, może to również być przyczyną.

Stres w pracy może również negatywnie wpłynąć na libido żony, zwłaszcza gdy musi opiekować się rodziną. Pod koniec dnia priorytetem staje się sen, a nie seks. A jeśli Twoja partnerka radzi sobie ze stresem, paląc i popijając więcej alkoholu niż zwykle lub używając innych substancji – jej libido również może znacznie ucierpieć.

Czynniki związane z waszą relacją

Jednym z najsilniejszych czynników wpływających na popęd seksualny Twojej żony jest jakość związku i emocjonalne połączenie z partnerem seksualnym [3].

Problemy, które mogą zakłócać Twoje życie seksualne, obejmują:

 • Chęć ukarania lub kontrolowania męża poprzez powstrzymywanie się od seksu,
 • Długotrwałe nierozwiązywanie problemów w związku,
 • Niewierność,
 • Brak równowagi w związku.

Leczenie niskiego libido u kobiet

Po zidentyfikowaniu problemów, które przyczyniają się do niskiego libido, możecie rozpocząć leczenie.

Zobacz, co lekarz może zalecić lub przepisać w celu zwiększenia libido.

Metody farmakologiczne

 • Krem testosteronowy,
 • Plaster lub pigułki estrogenowe,
 • Smary dopochwowe.

Metody niefarmakologiczne

 • Zmniejszenie stresu,
 • Zmiana złych nawyków,
 • Regularna aktywność fizyczna,
 • Utrata masy ciała,
 • Terapia behawioralna,
 • Poradnia małżeńska,
 • Lepsza komunikacja z małżonkiem,
 • Terapia indywidualna.

Terapia i zmiany w stylu życia

Jeśli okaże się, że problemy są związane ze stresem lub relacją, istnieje kilka podejść, które mogą pomóc. Lekarz może zasugerować poradnictwo, aby opracować plan w celu przezwyciężenia wszelkich problemów, które mogą mieć wpływ na Twój związek.

W tym miejscu ważne jest, abyś Ty i Twoja żona pracowali jako zespół z terapeutą, aby rozwiązać wszelkie potencjalne problemy. Terapeuta może nauczyć Cię jak najlepiej komunikować się z partnerem i zasugerować techniki seksualne odpowiednie dla Twojego związku, aby stworzyć przyjemniejsze doświadczenie.

Podobne: Jak zwiększyć libido? 10 naturalnych sposobów dla kobiet i mężczyzn!

Zmiany stylu życia takie jak regularne ćwiczenia, stosowanie interwencji opartych na uważności, unikanie tytoniu i alkoholu oraz poświęcenie czasu na intymność lub eksperymenty seksualne (używanie zabawek erotycznych, nowych pozycji lub odgrywanie ról) mogą pomóc złagodzić stres i poprawić libido.

Interwencje medyczne

Słaby popęd seksualny można również leczyć za pomocą leków, chociaż niestety interwencje medyczne u kobiet nie były tak skutecznie, jak w przypadku mężczyzn.

Ze względu na zmniejszenie dopływu krwi do pochwy u wielu kobiet przed menopauzą i po menopauzie dochodzi do zmian poziomu estrgenów. Jeśli niski poziom estrogenu jest przyczyną objawów hipoaktywnych zaburzeń pożądania, lekarz może zalecić terapię estrogenową za pomocą kremu, czopka lub pierścienia, który uwalnia estrogen w pochwie bez niepożądanych skutków ubocznych, które towarzyszą tabletkom estrogenowym [4].

Zastrzyk zwany O-Shot, roztwór osocza, który jest wstrzykiwany do pochwy przez lekarza, również poprawia przepływ krwi i krążenie.

Urządzenia do terapii łechtaczki to małe, ręczne urządzenie wyposażone w zdejmowany, wymienny mały plastikowy kubek służący do poprawy przepływu krwi do łechtaczki i narządów płciowych za pomocą systemu próżniowego.

Inną opcją leczenia jest pigułka o nazwie Addyi, która jest doustnym lekiem na receptę, który działa na chemikalia mózgu w celu zwiększenia pożądania seksualnego. Jednak lek ma pewne potencjalne skutki uboczne, w tym niskie ciśnienie krwi, omdlenia i zawroty głowy.

Autorem wpisu jest Oliwia Jasińska

Ukończyłam Uniwersytet Warszawski i dzisiaj jestem zawodową seksuolożką. Staram się wspierać pary w różnych problemach, ale najczęściej zdarza mi się być wsparciem dla kobiet, które nie radzą sobie w trudnych momentach. Poza pracą staram się czynnie uczestniczyć w życiu społecznym - głównie walczę o prawa mniejszości. Na co dzień jestem żoną i matką czteroletniej Madzi. W wolnych chwilach uwielbiam długie wypady rowerowy i pływanie. Chciałabym, żeby moje artykuły trafiały do jak największej liczby osób - piszę je, by wspierać i pomagać osobom w kryzysie seksualnym.